THY pilot okulu açıyor

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye'de pilot yetiştiren birimlerin ihtiyacı karşılamada yetersiz olduğunu belirterek, havacılık okulumuzu kuruyoruz.

İSTANBUL - Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye'de pilot yetiştiren birimlerin ihtiyacı karşılamada yetersiz olduğunu belirterek, havacılık okulumuzu kuruyoruz. Hocalarımızı temin ettik, uçakların alımı son aşamada" açıklamasını yaptı. Kotil, Hava-İş Sendikası ile yapılan 20. dönem toplu iş sözleşmesinin bugün imzalanabileceği müjdesini verdi.
Okul Sabiha Gökçen'de Türkiye'de pilot açığı bulunduğunu anımsatan Genel Müdür Kotil bu açığın kapatılması için yürüttükleri çalışmalar konusunda şunları söyledi: "Pilot yetiştiren birimler ihtiyacı karşılamada yetersiz. THY bunu çok önceden gördü ve bununla ilgili kararlar aldı. Havacılık okulumuzu kuruyoruz. Hocalarımızı temin ettik, uçakların alımı son aşamada. 3 adet 4 kişilik eğitim uçağı alıyoruz. Ve bu okulumuzu da Sabiha Gökçen'de oluşturma kararımız var. Bu kapsamda 2 ay önce bütün üniversitelere posterlerimizi gönderdik. Başvurular başladı. 200 pilot adayını zaman içinde hem kendi okulumuza, hem de diğer yerlere göndereceğiz. Pilot açığını gidermede ciddi bir katkımız olacak."
Nasıl pilot olunuyordu?
Türkiye'de sivil havacılıktaki pilotların büyük çoğunluğunu Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan emekli olanlar oluşturuyor. Uzun yıllar THY, Türk Silahlı Kuvvetleri ile yaptığı protokol çerçevesinde, her yıl uygun koşullara sahip emekli pilotlar alıyor. Bu pilotlar, uçuş yapacakları uçak tipine gören 4,5-6 ay bir eğitim alıyor.
Ayrıca Türk Hava Yolları, ihtiyaç duyduğu zamanlar, pilot olarak yetiştirilmek üzere makine, elektrik, uçak mühendisliği gibi çeşitli fakültelerden mezun kişilere çağrı yapıyor. Pek çok kritere uyması gereken adaylara yurtiçi ve yurtdışında uçuş eğitimi veriliyor.
Türkiye'de Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu ve Türk Hava Kurumu Türkkuşu Uçuş Okulu'nda sivil pilot yetiştiriliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7506007506000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.