THY ruj yasağına 'görsel' bakıyor!

THY ruj yasağına 'görsel' bakıyor!
THY ruj yasağına 'görsel' bakıyor!
Türk Hava Yolları (THY), "kırmızı ruj yasağının" kamuoyunda tartışılması üzerine yazılı açıklama yaptı. Açıklamada ruj yasağının "görsel bütünlüğü bozduğu gerekçesiyle" alındığı belirtildi

’Kamuoyuna Duyuru’ başlıklı yazılı açıklamada üniformada yer almayan kırmızı ve koyu pembe renklerdeki oje ve rujun "görsel bütünlüğü bozduğu gerekçesiyle" bu kararın alındığı belirtildi. THY Basın Müşavirliği tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Genel kabul görmüş uygulamalara göre, hizmet sektöründe çalışan personelin sade, bakımlı ve pastel tonlarda makyaj yapması tercih edilmektedir. Ortaklığımızın mevcut üniformasında yer almayan kırmızı, koyu pembe vb. renkte oje ve ruj da görsel bütünlüğü bozmaktadır. Kabin ekiplerinin yolcuya servis esnasında en çok göz önünde olan ellerinin ve yüzlerinin görünümü ayrı bir önem taşıdığı gibi doğal bir görüntünün iletişimde daha ılımlı ve ulaşılabilir bir etki yarattığı da tecrübe edilmiştir.

Bu uygulamalar yönetim tasarrufu değil, tersine uçuş emniyeti ve müşteri memnuniyeti kapsamında marka algısının güçlendirilmesi ve görsel bütünlüğün sağlanması için ilgili birimlerin yaptıkları çalışmaların sonucunda alınan kararlardır. Kamuoyunun bildiği uluslararası diğer havayolu şirketlerinde de benzer uygulamalar yaygındır. Ayrıca kabin memurlarının uçuş emniyetiyle ilgili durumlar da düşünülerek taktığı aksesuar, saat vb takıları da kendi emniyetleri için kurallara bağlanmıştır. Kabin memurlarının saçlarının derli toplu ve bakımlı olması ise hem ikram sunumu esnasında hijyeni sağlamakta hem de yangın gibi acil bir durumda kullanması gereken duman başlığını saçların dışarıda kalmayacak şekilde takılıp, hızlı müdahale edebilmesi içindir.

Genel kabul görmüş uygulamalara göre hizmet sektöründe çalışan personelin sade, bakımlı ve pastel tonlarda makyaj yapması tercih edilmektedir. Kabin ekiplerinin yolcuya servis esnasında en çok göz önünde olan ellerinin ve yüzlerinin görünümü ayrı bir önem taşıdığı gibi doğal bir görüntünün iletişimde daha ılımlı ve ulaşılabilir bir etki yarattığı da tecrübe edilmiştir."


YIKICI ELEŞTİRİ YAPANLARA DAVA

Yapılan eleştirilerin yapıcı olması kaydıyla ’kabul edilebilir’ olduğunun belirtildiği açıklamaya şöyle devam edildi: "Türk Hava Yolları tarafından yapılan uygulamaların eleştirilmesi yapıcı olması kaydıyla kabul edilebilir. Ancak yapılan uygulamaya ilişkin bazı siyasilerin tamamen önyargılarla ve galiz ifadelerle yaptıkları değerlendirmeler kabul edilemez. Bazı siyasilerin Türk Hava Yolları faaliyetlerini bir muhalefet alanı olarak görüp, şirketin iç işlerine karışmaları açık bir sorumsuzluk örneğidir. Bu konuda kanuni haklarımızı saklı tutuyoruz. Son günlerde gündeme gelen ve içerikten bağımsız olarak "yasak" kavramı ile yansıtılan durumların şirketimizin süreçlerinden habersiz olunmasından kaynaklandığını ümit etmek istiyoruz." (dha)


  http://www.radikal.com.tr/1131683113168310

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YORUMCULAR HEP ERKEK - 14Bernard

  Yazilari rencide edici ve kadini obje gibi goren erkekler.Iste sizin yuzunuzden,kadina bakis acinizdan olanlar.Yaziklar olsun fetisistim yok diye annesini bile sorguya ceken erkek modeline.Egitim ayri ogretim ayri iste ulkemin aydinlari.Acinacak halde.

  Anne benim niye fetişim yok? - queerestofthequeer

  Nasıl bir firmadır ki işçi kadınların ruj rengine bile karışabilme cüretini barındırabilmektedir. Okuduğum açıklamayı anlamakta zorlanıyorum, uçuş güvenliği denen şey ruj rengi ile nasıl bozulabiliyor? Ya da bu açıklamada neyin güvenliğinden bahsediliyor? Öte yandan yöneticiler bu konuda fikir beyan edebilecek cüreti nereden buluyorlar? Firmalar bu tarz saçma açıklamalar yaptıklarında acaba bir gün iç çamaşırlarımızın rengine de karışacaklar mı ya da bununla ilgili de bir genelge yayınlayacaklar mı diye düşünmeden edemiyorum. Gittikçe basit bir insan olduğumu düşünmeye başlıyorum çünkü bu tarz saçmalıkların altında yöneticilerin türlü fetişleri yer alıyorsa benim neden fetişim yok? Hatta televizyonda, gazetede böyle şeyler gördükten sonra anneciğime sormak istiyorum "Anne benim niye fetişim yok?"

  HEDEF 2023 - urhan

  rujun ınsanları tahrık ettiğini düşünen sapıklar 2023 yılında hosteslere siyah peçe giydirecekler daha bekleyin 2023 e az kaldı.....

  paralel evren - debergerac

  haberin son paragrafını (paragrafın son cümlesi hariç) ankara belediyesi'nden ünlü bir isim yazmış sandım :)

  THY Daima en iyisini yapti. - 14Bernard

  THY nin aciklamasini dikkatle okudum.Daha onceki yorumlarimda yazdigim gibi;gida ikrami ile ilgili elemanlarin cok hijyenik giyinmesi lazim hatta eldiven takmasi lazim.Orasi podyum degil.Ucak ici elemanlari da manken degil,Gorevli.Saygi duymamiz ve saygi bekledigimiz gorevliler.Simdiye kadar ki tum THY ucuslarimdan guzel anilarla doluyum.Ulkemin imaji,gururu THY.Ne yaparsa yaptiklarini iyi yapar.Allah nazarlardan korusun.Goklerin en guzel logosu da THY nindir.

  ayran açılımı : - lostmountain

  ayran sürsünler ? :)

  . - karlıkayın

  çok fazla söze gerek yok.bence sizin "görselliğiniz" bozuk olmalı ki bir kadına kırmızı ruj yasağı koyma cüretini kendinizde görüyorsunuz.işin acı tarafı da bu adamlar istediklerini ne kadar da cüretkar,utanmadan ve rahatça yapabiliyorlar..