THY uçağı büyük tehlike atlattı

THY uçağı büyük tehlike atlattı
THY uçağı büyük tehlike atlattı

Uçak havada dolaşıp yakıtını bitirdikten sonra indi.

İSTANBUL - THY’nin İstanbul-Kahire seferini yapan yolcu uçağının kalkış sırasında motor kapağı düştü. Pilot havada 1 saat 15 dakika dolaşıp yakıtı bitirdikten sonra Atatürk Havalimanı’na acil iniş yaptı.
THY’nin İstanbul-Kahire seferini yapan uçağı dün saat 10.30’da, 103 yolcusuyla Atatürk Havalimanı’nın 18-36 sol pistinden havalandı. Tam bu sırada sol motorunda, uçak indiğinde frenleme sağlayan ve ‘reverse’ olarak adlandırılan kapağı düştü. Düşen parçayı trafik kontrolörleri görüp pilotları uyardı. Airbus A320, kalkışa devam etti, ardından 1 saat 15 dakika havada dolaşarak yakıtını harcadıktan sonra saat 11.45’de Atatürk Havalimanı’na zorunlu iniş yaptı.
18 sol denilen yeni pistte DHMİ yetkilileri araştırma yaptı. Parça pist üzerinde bulundu. Bu sürede pist kapalı kaldı. Kahire yolcuları başka bir uçakla Mısır’a gönderilirken THY yetkilileri soruşturma başlatıldığını açıkladı.
Parçanın kopması sırasında kanat, gövde veya kuyruğa çarpmamasının büyük şans olduğuna dikkat çeken uzmanlar “Ciddi bir tehlike atlatıldı” dedi. Uçak indikten sonra da yolcular pilotu uzun süre alkışladı. Yolculardan çoğu Japon’du. Japon yolcular olay sonrası neşeli tavırlarıyla dikkat çekti. Türk yolculardan Fatih Gündağ “Kalkışta bir sıkıntı oldu. Zaten yolcular da farkına vardı. Ufak bir panik havası oldu. Pilot sakindi, anons yapıldı. Bayağı bir yükselmiştik” diye konuştu.
Gündağ, Erol Açıcı isimli arkadaşının olayı ilk gören kişi olduğunu söylerken Açıcı “Kalkıştan sonra o parça koptu. 10 bin metre yukarı çıkmıştık. Allah korudu” dedi. Yolculardan Cüneyt Balıkçıoğlu rahattı: “Bir ses duyduk motorun kapağı uçmuş. Gayet rahat geri döndük. Pilot arıza olduğunu ve her şeyin kontrol altına alındığını söyledi.”(Radikal)