THY uçağı yanlışlıkla Tiflis'teki askeri üsse indi

TÜRK Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Tiflis seferini yapan yolcu uçağı, Tiflis Havalimanı'na yaklaşma sırasında yanlışlıkla askeri meydana indi


Askeri üs geçen yıl Rusya-Gürcistan arasında yaşanan savaş sırasında Rus Hava Kuvvetleri uçakları tarafından bombalanmıştı.

Bugün saat 13.20'de 69 yolcusu ile İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan kalkan TK1382 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi Kastamonu adlı yolcu uçağı Tiflis Novo Alexeyevka Uluslararası Havalimanı için alçalmaya başladı. Yaklaşma sırasında uçak yanlışlıkla sivil havalimanı ile aynı doğrultuda pistlere sahip askeri üsse indi. Askeri üssün başkent Tiflis'e 16 kilometre uzakta olduğu öğrenildi.

Uçak savaş zamanı bombalanan ancak kısa sürede tamir edilen piste emniyetle indi. Konuyla ilgili olarak Gürcistan sivil havacılık otoritesi soruşturma başlatırken Türk Hava Yolları yolcularının askeri üste beklediği bildirildi.

THY'nin konunun soruşturması sürdüğü için İstanbul'dan askeri üsse boş uçak yolladığı, bu uçağın yolcularını alıp Tiflis Alexeyevka Uluslararası Havalimanı'na götüreceği daha sonra da dönüş yolcularını İstanbul'a uçağı öğrenildi. THY yetkilileri de olayla ilgili soruşturma başlattı.

Tiflis Havalimanı, 1 Kasım 2005 tarihinden bu yana aynı zamanda İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes Havalimanları’nı da işleten TAV Holding tarafından işletiliyor.(dha)