THY uçağında gergin dakikalar

THY uçağında gergin dakikalar
THY uçağında gergin dakikalar

Yolcular arasında TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da vardı.

 İSTANBUL - THY’nin New York-İstanbul seferini yapan uçağı, kabin basıncının düşmesi nedeniyle Londra’ya zorunlu iniş yaptı. Arızası giderildikten sonra sefer tamamlandı. Yolcular arasında TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da vardı.
New York-İstanbul seferini yapan Airbus A-340 tipi ‘Diyarbakır’, Britanya hava sahası içinde kabin basıncı arızası yaşadı. Uçak, Türkiye saatiyle dün 08.00 sıralarında  Londra Heathrow havalimanına iniş gerçekleştirdi. İçinde 192 yolcu ve 15 mürettebat bulunan uçak Londra’daki teknik ekip tarafından arızası giderildikten sonra uçabildi.
Yaklaşık 4.5 saatlik gecikmeyle İstanbul’a gelen uçaktaki yolcuların arasında TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da vardı. Uçakta olağanüstü bir durum yaşamadıklarını belirten Yalçındağ, “Herkes sakindi. Pilotlar da ortamı gayet iyi idare ettiler. İnişimize bir saat kala pilot anons yaptı ve oksijen maskelerinin açılabileceği konusunda uyardı. Bir teknik arıza olduğunu ve en yakın meydana inebileceğimiz söylendi. O sırada okyanus üzerindeydik. En yakın yer olan Londra’ya indik. Biraz rahatsızlık hissettik. Çocukların ve yaşlıların daha fazla oldu. Doktor kontrollük durum yoktu” dedi.
İrfan Erol ise basınç düşüklüğü nedeniyle nefes darlığı çektiğini anlattı: “Kulakları rahatsızlanan ve kalbi sıkışanlar oldu. THY yetkilileri bize çok iyi davrandı. Gurur duyduk.” New York’ta yaşayan Serap Gül de “Çocuklar ağlamaya başladı.Yaşlı olduğum için kulaklarım çok ağrı yaptı. Ama şükürler olsun buradayız” diye konuştu. Daha önce de 2 Ocak 2008’de İstanbul-Denizli ve 13 Ocak 2008 tarihinde İstanbul-Malatya seferlerini yapan THY uçakları kabin basıncı nedeniyle zorunlu iniş yapmıştı. (dha)