THY uçağından İngiltere'ye acil iniş

Türk Hava Yolları'nın New York-İstanbul seferini yapan uçağı kabin basıncı düşmesi sonucu Londra'ya acil iniş yaptı. Uçakta bulunan TÜSİAD Başkanı Yalçındağ yaşadıklarını anlattı

 

LONDRA - Türk Hava Yolları’nın (THY) TK-002 sefer sayılı New York-İstanbul seferini yapan uçağı, teknik bir arıza nedeniyle Londra’ya zorunlu iniş yaptı.

85 yolcu, 3’ü pilot 15 kabin görevlisiyle birlikte New York’tan İstanbul’a gelmek için havalanan Airbus A-340 tipi "Diyarbakır" adlı yolcu uçağında, İngiltere hava sahası içindeyken teknik arıza sonucu kabin basıncı düştü. Bunun üzerine Londra’ya zorunlu iniş yapan uçaktaki arıza giderildi. 

 

 

TÜSİAD BAŞKANI YALÇINDAĞ UÇAKTAYDI

 

 

Londra Heathrow Havalimanı’nda arızası giderilen uçak 4,5 saatlik bir gecikmeyle saat 14.20’de İstanbul’a gelebildi.
New York-İstanbul seferini yapan Airbus A-340 tipi ‘Diyarbakır’ adlı TK-02 sefer sayılı uçak ,kabin basıncı arızası nedeniyle Londra Heathrow havalimanına Türkiye saatiyle sabah saat 08.00’de zorunlu iniş gerçekleştirdi.İçinde 192 yolcu ve 15 mürettebat bulunan TC-JDK kuyruk tescilli uçak Londra’da ki teknik ekip tarafından arızası giderildikten sonra uçabildi. THY New York – İstanbul yolcuları arasında bulunan TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ uçakta olağanüstü bir durum yaşamadıklarını söyleyerek, “Herkes sakindi. Pilotlar da ortamı gayet iyi idare ettiler. İnişimize bir saat kala pilot anons yaptı ve oksijen maskelerinin açılabileceği konusunda uyardılar. Bir teknik arıza olduğunu ve en yakın meydana inebileceğimiz söylendi. O sırada okyanus üzerindeydik. En yakın yer olan Londra’ya indik. Orada arıza giderildi. Biraz rahatsızlık hissettik. Çocukların ve yaşlıların daha fazla oldu. Doktor kontrollük bir durum yoktu” dedi.
Bu arada uçaktan inen diğer yolculardan ABD’de mermercilik yapan İrfan Erol ise basınç düşüklüğü nedeniyle nefes darlığı çektiğini belirterek,şunları söyledi: “Kulakları rahatsızlanan ve kalbi sıkışanlar oldu.Londra’ya indik.Havalimanında iki saat kaldık.THY yetkilileri bize çok iyi davrandı.Gurur duyduk.”
New York’ta yaşayan Serap Gül isimli yaşlı yolcu da “Basınç düşünce benim oturduğum taraftaki çocuklar ağlamaya başladı. Yaşlı olduğum için kulaklarım çok ağrı yaptı.Ama şükürler olsun buradayız” diye konuştu. Bir çok yolcu pasaport işlemlerinin ardından bagajlarını beklerken telefonla yakınlarını arayarak durumlarını bildirdi.  (dha, aa)