THY yolcuya SMS atıyor, Pegasus alternatif sunuyor

İSTANBUL -   Bayrama iki gün kala yola çıkacakların gözler hava durumunda! Gerek TAV, gerekse THY yetkilileri kesinlikle güvenlik sınırlarının zorlanmayacağını belirterek ‘Hiçbir zaman risk almayacağız. Bakın karayollarında sis nedeniyle kazalar oluyor. Ancak bizim işimizde bu olamaz’ diyor.

* THY sisin ulaşımı etkilemeye devam etmesi durumunda uygulayacağı bir eylem planı  üzerinde çalışıyor.  Yolcuların evlerinden çıkmadan çağrı merkezini arayıp uçacakları seferlerin durumuyla ilgili bilgi edinmeleri isteniyor. Bu arada sisin kalkmayacağının ve seferlerin iptalinin belli olduğu hallerde durum yolcunun cep telefonuna SMS mesajıyla bildirilecek. THY 1-1.5 saatlik rötarlarda  seferleri uçakların yolcu yoğunluğu açısından müsait olması durumunda birleştirerek yapacak. Ancak dört-beş saat rötarlı olacağı anlaşılan uçuşlar iptal edilecek. 

* İsteyen yolcuların bilet ücreti iade edilecek, isteyenin uçuşu başka güne aktarılacak, isteyen de otelde konaklatılacak.  Geçtiğimiz hafta cumartesi ve pazar günleri İstanbul, Ankara ve İzmir’de 2 bin yolcu otellerde THY tarafından misafir edildi.

* Pegasus Havayolları da hava durumunu yakından takip ettiklerini, bir aksaklık olursa uçuştan önce bu durumla ilgili olarak mutlaka bilgilendirme yapıldığını açıkladı. Pegasus’tan yapılan açıklamada “Eğer havalimanında ani bir olumsuz hava koşulu yaşanırken misafirlerimizin yaşayabilecekleri sıkıntıları minimuma indirmek için çözüm odaklı çalışıyoruz. Misafirlerimize otel konaklaması ve gidecekleri destinasyona farklı imkânlarla ancak güvenli ulaşım alternatifi sunuyoruz” denildi. 

* Başta Atatürk Havalimanı olam üzere çok sayıda havaalanını işleten TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü güvenliğin esas olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Görüş mesafesi 800 metreden, pilotlarırn pistteki ışığı görüş mesafesi 350 metrenin  altına düşerse risk vardır. Geçen hafta cumayı cumartesiye bağlayan gece böyle olmuştu. Uçaklar  yönlendirildikleri meydanlardan İstanbul’a getirilemeyince çok sayıda sefer iptal edildi. Bu arada yönlendirme yapılan alanlarda uçuş personelinin uluslararası ve ulusal yönetmeliklerle belirlenen çalışma süreleri de dolunca  ekipler uçuş da yapamadı” dedi. (Ekonomi Servisi)