THY'de Gezi Parkı operasyonu iddiası

THY'de Gezi Parkı operasyonu iddiası
THY'de Gezi Parkı operasyonu iddiası
Türk Hava Yolları'nın iştiraklerinden TGS'de çalışan Umut Sayın ve Barış Bakay, Gezi Parkı eylemleri ile ilgili sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar nedeniyle işten çıkarıldıklarını iddia ettiler
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - Turkish Ground Services'tan kendilerine yapılan bildirimde kendilerine 'performans düşüklüğü, şirket menfaatlerini önemli ölçüde ihlal ve arkadalarının performanslarını aksi yönde etkilemek' gerekçesi sunulduğunu belirten Sayın ve Bakay, işe geri dönme davası açacaklarını söylüyor. Sayın, ayrıca THY'de Gezi Parkı için bir liste oluşturulduğunu ve bu yönde işten çıkarmaların süreceğini iddia ediyor. TGS Genel Müdürlüğü'nden iddiayla ilgili görüş alabilmek için aradığımızda ise Genel Müdürlük'teki görevli saat 17.30'dan itibaren herhangi bir yetkili bulunmadığını belirtti.

3 Yılı aşkın süredir THY'nin iştiraklerinden olan yer hizmetleri şirketi TGS'de çalışan Umut Sayın ve Barış Bakay, Gezi Parkı eylemlerinden sonra Twitter'da yaptıkları paylaşımlardan dolayı işten çıkarıldıklarını öne sürüyor. Umut Sayın, Gezi Parkı eylemlerinde Twitter ve Facebook'tan paylaşımlarda bulunduğunu belirterek, "Bu yüzden işten çıkarıldık. Bundan dolayı benim dışımda 1 arkadaşım daha işten çıkarıldı. Eğitimde olan 2 arkadaşımızın ise işe girişi durduruldu" diyor.

"GEZİ PARKI LİSTESİ OLUŞTURULDU"

Umut Sayın, Gezi Parkı eylemlerine destek verenlerle ilgili bir iddia da daha bulunuyor:

"İçeriden arkadaşlarımdan edindiğim bilgilere göre bir liste oluşturulmuş ve işten çıkarmaların devamı geleceği belirtiliyor. Gezi Parkı eylemlerine katılan veya sosyal medya üzerinden destekleyen mesajlar yayınlayanları hedef alan bir işten çıkarılma olacağı söyleniyor. Arkadaşlarımız ve şeflerimizle iletişimimiz gayet iyi. Ama bize verilen iş akdinin feshinde "çalışmalarınızdan verim alınamaması, hizmetinizden istifade edilememesi sonucu yapmakla görevli olduğunuz ödevlerde aksaklık ve olumsuzluklara sebep olduğunuz, şirket menfaatlerini önemli ölçüde ihlal ettiğiniz ve iş arkadaşlarınızın da performanslarını aksi yönde etkilediğiniz tespit edilmiştir" yazılı. Dava açacağım."

TGS'de çalışan Barış Bakay da aynı gerekçelerle işten çıkarıldığını ileri sürüyor: "3 yıl 1 aydır TGS'de çalışıyorum. Sosyal medyada yaptığımız paylaşımlardan dolayı işten çıkarıldık. Ben ve Umut dışında 2 kişi daha mağdur edildi. Arkadaşımız İbrahim Taş, eğitimde idi. Eğitimi durduruldu ve asker dönüşü işe girişinin durdurulduğu bildirildi kendisine. Bizim iş akdimiz feshedildikten sonra çalıştığımız birimdeki yöneticiler, arkadaşlarımıza sosyal medyada paylaşımlarınıza dikkat edin uyarısında bulunmuş ve bizim bu yüzden işten çıkarıldığımızı ifade etmiş. Biz de bundan hareketle Gezi Parkı eylemleri nedeniyle işten çıkarıldığımızı düşünüyoruz."