THY'de grev günü

THY'de grev günü
THY'de grev günü
22 yıl sonra ilk grevin yaşanacağı THY'de gözler uçuş ekipleri başta olmak üzere THY çalışanlarına çevrilmiş durumda. Türk Hava Yolları yönetimi ile 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamayan Hava-İş Sendikası'nın grevinin yaşandığı Atatürk Havalimanı'nda seferler aksamadı. Türk Havayolları Basın Müşaviri Ali Genç yaptığı açıklamada saat 03.00'dan saat 07.00'a kadar 83 seferin sorunsuz şekilde yapılığını bildirdi.

İSTANBUL - THY yönetimi ile aralarındaki temel uyuşmazlık konusunun, işten çıkarılan 305 işçinin işe iade edilmesi olduğunu söyleyen Hava İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, “Saat 03.00 itibariyle grev kararımızı uygulamaya koyuyoruz. Yasal bir hakkın kullanımı olan grevimize, THY çalışanı üyelerimizin gerekli desteği vereceğine inanıyoruz” dedi.

'SABAH ETKİSİNİ GÖSTERECEK'

THY yönetiminin grevin etkisinin düşük olduğu yönünde mesaj vermek için son dakikada idari kadrodan atamalar yapma yoluna gittiğini savunan Yağcı, “Ancak sabah 07.30-08.00'den itibaren grevimiz iç ve dış hatlarda etkisini gösterecek” diye konuştu.

PİLOTLAR KATILMIYOR

THY'de görevli pilotların ise greve katılmama kararı aldığı öğrenildi. Türk Hava Yolları yönetimi ile 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamayan Hava-İş Sendikası'nın yapacağı greve Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) katılmama kararı aldı. Hava İş Sendikası grev kararını 10 Nisan'da THY Genel Müdürlüğü'ne asmış ve şirkete uzlaşma için süre tanıdığını açıklamıştı.

ÇEVİK KUVVET HAVALİMANINDA GREV NÖBETİ TUTUYOR

Öte yandan grev nedeniyle Atatürk Havalimanı’na 500 çevik kuvvet polisi sevk edildi. Çevik kuvvet otobüsleriyle havalimanına gelen polisler, görev yapacakları noktalara yerleştirildi. Sabah saatlerinden itibaren alandaki polis sayısının artacağı öğrenildi.

THY: TÜM PERSONEL İŞ BAŞINDA

Hava-İş Sendikası grevini sürdürürken, Türk Hava Yolları'ndan yapılan açıklamada tüm personelin zamanında işe geldiğini duyurdu.

Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi.
"Türk Hava Yolları çalışanları her gün olduğu gibi bugün de tam kadro işbaşında. Yeşilköy'de bulunan Genel Müdürlük binasında görev yapan tüm çalışanlarımız işlerine geldiler. Bugün saat 03.00'te başlayan uçuş operasyonu da kokpit ve kabin ekiplerinin daha önce planlanmış uçuşlarını aynen uygulamaları sonucunda zamanında yürütülüyor. Teknik bakım ekipleri, yer işletme çalışanları, kargo çalışanları, İstanbul ve Anadolu teşkilatı da tam kadro görevlerinin başındadır. Tüm çalışanlarımız Şirketlerine sahip çıktılar, greve itibar etmediler. Türk Hava Yolları, günlük operasyonunu planlandığı şekilde ve zamanında gerçekleştirilen uçuşlarla sürdürüyor."

‘168 UÇUŞ ZAMANINDA GERÇEKLEŞTİ’

Grevin, Türk Hava Yolları'nın uçuşlarında olumsuzluğa yol açmadığı ifade ediliyor. Grevin başladığı andan itibaren 5 buçuk saat içinde yapılması planlanan 168 uçuşunu da gerçekleştiren THY'nin gün boyunca uçuş programının aksamayacağı belirtildi. (dha/İbrahim Yıldız - Enver Alas - Hüseyin Aslıyüce)


  http://www.radikal.com.tr/1133501113350110

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SZNA Yabanci arkadaslarina THY kotule hic durma; - 14Bernard

  Yabancilar sizden iyi biliyor Turkiye de yasananlari ve sizin gibilere guluyor; ha islerine yarayacaginiz zaman biraz bal surerler parmaginiza: sonrada oturur aglarsiniz nankor AB,ABD liler ;diye.Kullanilmak ne aci.Ulkesini kotuleyen kisiye yabanci nin bakis acisi bambaska.Bunuda anlatayim dedim.THY de modern caga uyumlu degisiklik sart ve olacak diye umitliyim ben.Sizin gibiler THY ile ucmasa daha iyi bence!!!!Radikal umarim yayinlarsin msg mi

  THY imajsa Polis de imaj, THY'ye boykot - szna

  Kimse kusura bakmasın. Polis'e sırtını dayanan hiçbir kurum benim ülkemin imajı olamaz. Tüm yabancı arkadaşlarıma THY'den bilet almamalarını çok güvensiz olduklarını söylemekten geri durmayacağım. Polisin olduğu fotoğrafları da ayrıca kendilerine yollayacağım. THY para kazanacak diye ülkenin imajı olacak diye işçi kardeşlerimizin mücadelesine omuz vermekten kaçınmayacağız. Ülkemin imajını hava yolları firmasında değil ise-emeğe-bilime değer veren bir perspektiften değerlendirmek isterim. Ülkenin imajı Hrant Dink'tır, Reyhanlı'dır, Roboski'dir, atanamayan öğretmenlerdir, 1 Mayıs'ta biber gazını esirgemeyen polistir, hergün 5 kadının öldürüldüğü ülke imajıdır. İmajı budur. Bugün herkes kırmızı ruju yasaklayan firma olarak biliyor THY'yi. THY çalışanlarının fazla maaş almasına gelince onların fazla maaş alması işçi kardeşlerimizin asgari ücret almalarının nedeni değildir. Düşman beyaz yakalı işçi değildir, düşman alnının teri kurumadan işçiye emeğini vermeyen patrondur. Patronları kayıran düzenlemeleri yapan kural koyuculardır. Mücadelemiz tabi ki sanayide çalışan da fabrika da çalışan da işçi mücadelesinin parçasıdır. Onların beyaz yakalılar gibi daha insanca yaşam koşullarına kavuşmasıdır. Ancak THY'dekiler mühendislerden öğretmenlerden daha fazla para alıyor diye onlara sırtımızı dönemeyiz. İşçi mücadelesi beyaz yaka-mavi yaka-ve tabi ki mor yaka hepimizin sınıf mücadelesidir. Ekmeğimizin ve onurumuzun mücadelesidir.

  Hersey yolunda ve greve itibar edilmiyorsa aksamalar neden? - szna

  THY yönetimi grevi önemsizleştirmeye çalışıyor, ama ne olursa olsun biz biliyoruz ki bugün olmasa da yarın emeğine sahip çıkanlar sermayeye gününü gösterecek. THY greve kimsenin itibar etmediğini belirtmiş ama şu uçuşlarda değişiklik olmuş (sendika.org'dan alintidir). Acaba neden? Greve itibar yokmuş ama... "Türk Hava Yolları, 16 Mayıs?ta (yarın) gerçekleştirmeyi planladığı TK1849 sefer sayılı İstanbul-Atina uçuşu 12:40′tan 15:40'a, TK1850 sefer sayılı Atina-İstanbul uçuşu 15:05'ten 17:55'e, TK1881 sefer sayılı İstanbul-Selanik uçuşu 13:15'ten 15:40'a, TK1882 sefer sayılı Selanik-İstanbul uçuşu da 15:40'tan 17:50′ye aldığını duyurdu. Ankara ve Erzurum?da da birer uçuşun gerçekleştirilemediği bildiriliyor."

  XXX - Buenasivassc

  merak ediyorum rte ve saz arkadaşları gücünün yetmediğine ahkam kesip gücünün yettiğinin üzerine polis salarken bu halk ne iş yapar ?

  Kel Alaka - Haltun71

  Sayin yorumcu arkadaslar, Lutfen THY de bir isci kac para maas aliyor , onu yazabilirmisiniz. THY de bir iscinin aldigi maas ogretmenden de muhendisten de daha yuksek. Peki bu neyin grevi dir. Tabii sendika baskani Atilla Beye, biryerlerden aferin lazim, bakarsin secim zamani CHP den milletvekili oluvermis. Birde yorumcu arkadaslar lutfen Sendika baskani Atilla Bey tam 23 yildir ayni sendikanin baskani oldunu da unutmayin. Siz gidin isci haklarini Ikitelli sanayisinde , imes sanayinde Gebze sanayinde savunun, THY de cakisanlar daha ne ister ki

  ... - Kharon

  Hani nerede grev?

  THY DEN BILETIMI ALIRIM - 14Bernard

  THY Ulkemin imaji dir.Nedemek bilet almayin.Pireye kizip yorgan yakmayin.THY buyuk bir sirket.Profesyonel idare eksikligi var.21YY yakisir gorecelikte bir CEO ve ekibini en kisa zamanda bulup THY yi modern dunya seviyesinde tutmak icin calisilmalidir.Bazi aksakliklar olmasi THY yildirmamali.Tabii bizim gibi THY ile cok ucan yolculari da.Vur dedikse oldur demedik diye bir deyim var bizde.THY daima Imaj olarak korunmali.