THY'de grev günü

THY'de grev günü
THY'de grev günü
22 yıl sonra ilk grevin yaşanacağı THY'de gözler uçuş ekipleri başta olmak üzere THY çalışanlarına çevrilmiş durumda. Türk Hava Yolları yönetimi ile 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamayan Hava-İş Sendikası'nın grevinin yaşandığı Atatürk Havalimanı'nda seferler aksamadı. Türk Havayolları Basın Müşaviri Ali Genç yaptığı açıklamada saat 03.00'dan saat 07.00'a kadar 83 seferin sorunsuz şekilde yapılığını bildirdi.

İSTANBUL - THY yönetimi ile aralarındaki temel uyuşmazlık konusunun, işten çıkarılan 305 işçinin işe iade edilmesi olduğunu söyleyen Hava İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, “Saat 03.00 itibariyle grev kararımızı uygulamaya koyuyoruz. Yasal bir hakkın kullanımı olan grevimize, THY çalışanı üyelerimizin gerekli desteği vereceğine inanıyoruz” dedi.

'SABAH ETKİSİNİ GÖSTERECEK'

THY yönetiminin grevin etkisinin düşük olduğu yönünde mesaj vermek için son dakikada idari kadrodan atamalar yapma yoluna gittiğini savunan Yağcı, “Ancak sabah 07.30-08.00'den itibaren grevimiz iç ve dış hatlarda etkisini gösterecek” diye konuştu.

PİLOTLAR KATILMIYOR

THY'de görevli pilotların ise greve katılmama kararı aldığı öğrenildi. Türk Hava Yolları yönetimi ile 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamayan Hava-İş Sendikası'nın yapacağı greve Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) katılmama kararı aldı. Hava İş Sendikası grev kararını 10 Nisan'da THY Genel Müdürlüğü'ne asmış ve şirkete uzlaşma için süre tanıdığını açıklamıştı.

ÇEVİK KUVVET HAVALİMANINDA GREV NÖBETİ TUTUYOR

Öte yandan grev nedeniyle Atatürk Havalimanı’na 500 çevik kuvvet polisi sevk edildi. Çevik kuvvet otobüsleriyle havalimanına gelen polisler, görev yapacakları noktalara yerleştirildi. Sabah saatlerinden itibaren alandaki polis sayısının artacağı öğrenildi.

THY: TÜM PERSONEL İŞ BAŞINDA

Hava-İş Sendikası grevini sürdürürken, Türk Hava Yolları'ndan yapılan açıklamada tüm personelin zamanında işe geldiğini duyurdu.

Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi.
"Türk Hava Yolları çalışanları her gün olduğu gibi bugün de tam kadro işbaşında. Yeşilköy'de bulunan Genel Müdürlük binasında görev yapan tüm çalışanlarımız işlerine geldiler. Bugün saat 03.00'te başlayan uçuş operasyonu da kokpit ve kabin ekiplerinin daha önce planlanmış uçuşlarını aynen uygulamaları sonucunda zamanında yürütülüyor. Teknik bakım ekipleri, yer işletme çalışanları, kargo çalışanları, İstanbul ve Anadolu teşkilatı da tam kadro görevlerinin başındadır. Tüm çalışanlarımız Şirketlerine sahip çıktılar, greve itibar etmediler. Türk Hava Yolları, günlük operasyonunu planlandığı şekilde ve zamanında gerçekleştirilen uçuşlarla sürdürüyor."

‘168 UÇUŞ ZAMANINDA GERÇEKLEŞTİ’

Grevin, Türk Hava Yolları'nın uçuşlarında olumsuzluğa yol açmadığı ifade ediliyor. Grevin başladığı andan itibaren 5 buçuk saat içinde yapılması planlanan 168 uçuşunu da gerçekleştiren THY'nin gün boyunca uçuş programının aksamayacağı belirtildi. (dha/İbrahim Yıldız - Enver Alas - Hüseyin Aslıyüce)