THY'de içki yasağı genişliyor

THY'de içki yasağı genişliyor
THY'de içki yasağı genişliyor
Türk Hava Yolları'nın Suudi Arabistan ve İran'la sınırlı olan içki yasağı dış hatlardaki 8 uçuşa da yayıldı.

THY'nin iç hatlarda 6 kent dışında tüm noktalarda içki servisini kaldırmasına yönelik tartışmalar gündemde yerini korurken, içki yasağının önce dış hatlarda yayıldığı ortaya çıktı.

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre Ocak ayından itibaren Pakistan'ın Karaçi ve İslamabad; Mısır'ın Kahire ve İskenderiye; Irak'ın Bağdat ve Erbil; Somali-Mogadişu; Senagal-Dakar ve Kuveyt seferlerinde içki servisi kaldırıldı. 15 Aralık'ta başlayan Nijer-Niamey seferleri ise 'içkisiz' başladı.

THY'nin söz konusu dış hat uçuşlarında içkiyi kaldırmasının hem Türk hem yabancı yolcuların tepkisine neden olurken; personelin ' resmi bir gerekçe' gösterilmemesi nedeniyle zor durumda kaldığı bildirildi.

THY: KARŞILIKLI ANLAŞMA İLE YAPTIK


Türk Hava Yolları (THY) içki servisine ilişkin medyada çıkan haberlere yönelik yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada yurtiçi uçuşlarda sadece business sınıfında içki servisi yapıldığı ve bazı iç sefer hatlarında talep azlığı ve lojistik zorluklar nedeniyle servisin yapılamadığı belirtildi. Dış Hatlar'daki seferlerde ise 8 ülkede karşılıklı olarak içki servisinin yapılmamasına karar verildiği belirtilen açıklamada diğer ülkelere yapılan uçuşlarda ikram uygulamasının mevcut şekliyle devam edildiği bildirildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Türk Hava Yolları yaptığı atılımlar ve hizmet kalitesiyle son iki yıldır Avrupa ’nın en iyi havayolu şirketi seçilmiştir. Uçuşlarımızda verdiğimiz ikram Dünyanın en iyi ikramı olarak kabul görmüş, hizmet kalitemiz yolcularımızın beğenisini kazanmıştır.

Son günlerde uçuşlarımızdaki içki servisi ile ilgili yapılan eleştiriler üzerine uygulama hakkında bazı bilgileri paylaşmak ihtiyacı duyulmuştur. Türk Hava Yolları 98 ülkede, 183 dış hat ve 36 iç hatta uçuş gerçekleştirmektedir. Bu hatlardan bazılarında aşağıda belirtilen gerekçelerle uzun süredir içki servisi yapılmamaktadır. Yurtiçi uçuşlarda yapılan ikram servisinde sadece business yolculara içki servisi yapılmaktadır. Yurtiçindeki 36 hattın 20’sinde business kabin uygulaması bulunmamaktadır. İstanbul , İzmir, Antalya, Ankara , Bodrum ve Dalaman hatları dışındaki diğer hatlarda ise business yolcu ve içki talebi azlığı ile lojistik zorluklar nedeniyle içki servis edilmemektedir. Dış hatlarda ise sadece 8 ülkede, ilgili ülkelerle yapılan görüşmeler sonucunda gelen istek üzerine içki servisi yapılmamasına karar verilmişti. Bu ülkelerin bayrak taşıyıcı havayolu şirketleri de uçuşlarında içki servisi yapmamaktadır.

Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları 90 ülkeye yaptığı seferlerinde ise ikram uygulamasına mevcut şekliyle devam etmektedir"


  http://www.radikal.com.tr/1121196112119617

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ADIM ADIM.. - Düzgün Baba

  Sinsi bir şekilde alıştıra alıştıra şeriatı getiriyorlar. Zaten yakında halifemiz de seçilerek muradına erecek...

  dar düşünceler dar kafalar... - bilmehakki

  40 sene once sigara yasagina karsi cikanlara benzeyip gelecek nesıller tarafından alay edilmek isteyenlere ne dense boştur. Onlara ancak, için beyler için, çatlayıncaya patlayıncaya kadar için denebilir....

  ALKOL ALMAK NEDEN BUKADAR ONEMLI OLUYOR KI!!!!! - 14Bernard

  Alkol almak cok mu gerekli uzun bir yolculuk 10 bin feet den bazen daha yuksek ucus yuksekliginde.Insan vucudunun anatomisi zaten allak bullak oluyor.Birde buna alkol yukleyerek daha sagliksiz ortama organlarimizi sokmaya ne gerek var.Gercekten Ucakta alkol alimindan sonra Kalp krizi,Beyin Kanamasi geciren cok .Helede uzun yolculuklarda.Cunku kan dolasim sisteminde koagulan bozuluyor ve kayyu olusuyor.Bu yuzden doktorlar varis corabi giymeyi tavsiye eder ve bazi bacak hareketleri yapilir.Ve kalkip biraz dolasin koridor boyunca denir.Ben cok hava yollariyla yolculuk yaptim,inanin hic icki dagitilirken gormedim.Demek ki parali ve cok az insan belli etmeden iciyor.THY dogru bir is yapiyor.Halkin sagligi Daha onemliSizleride tibben dusunmeye davet ediyorum.

  Alkol ve Berlin Uçuşu - Mikael

  Daha Bugün İstanbul Berlin uçuşu yaptığım uçaktaki servis masasında hiç bir içki yoktu , isteyenler için mutfak ( öyle denir herhalde) bölümünden istek üzerine getiriyorlardı, eskiden servis masasında bulunurdu.

  Bismillah - celal103

  Tam boylemi basliktaki gibi.Dogruymus bismillah bismillah bismillah bismillah degil mi? Yeniden bismillah bismillah bismillah.............. ............................................................................................................

  Şarap üretimini böyle böyle yokedecekler - SDD

  Dünyada en pahalı içki herhalde Türkiye'de satılıyordur, çünkü inanılmaz vergilendiriyor. Şarap üreticisi bu durumdan zaten mağdur. Havayolları şirketleri yerli üreticinin şarabını almazsa bu şarap dünyada başka ülkere de satılamayacağından yakında üretimden tamamen kalkacaktır. AKP'nin hedefi de bu olsa gerek. Şarap üreticisini tamamen yıldırmak. Belçika'yı bira ihracatı, Güney Amerika ülkelerini şarap ihracatı ayakta tutarken biz bir sektörü sırf bazılarının inancına göre günah diye öldürmeye çalıyoruz. Olacak şey değil ama AKP Türkiye'sinde oluyor.

  İçim Acıdı. - Clear

  Bu ne gocunma böyle? Neyse,sarhoş olana da,ayık olana da aynı yardım yapılır,merak etmeyin.Öyle de oluyor zaten...Ne de olsa insanlık vazifesidir.