THY'de ilk işe iade

THY'de ilk işe iade
THY'de ilk işe iade
THY'nin işten çıkardığı 305 memurdan ilkine işe iade kararı çıktı
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - Grev yasağını öngören yasayı protesto etmek için THY’de 29 Mayıs’ta eylem yapıldı. Eyleme katıldığı iddia edilen 305 kişi işten atıldı. THY’de 12 yıl kabin memuru olarak çalışan Aydın Yusuf Uçan da işten atılanlar arasındaydı. Ancak Uçan, hasta olduğunu kanıtladı. Mahkeme Uçan’ın işe iadesine karar verdi. Uçan, işten çıkarılan 305 kişi içinde ilk işe iade edilen kişi oldu.

Uçan, Bakırköy 13. İş Mahkemesi’ne işe iade davası açtı. Dava dünkü 2. celsede sonuçlandı. Uçan’ın tanık gösterdiği 4 kişi, Uçan’ın eylemde olmadığını söyledi. THY Vize Takip Şefi, Ali Kemal Tatlıbal, eleme katılanları işlerinden çıkarılacağı konusunda uyarılarda bulunduğunu, eyleme kaç kişinin katıldığını bilmediğini ancak Uçan’ı eylemde görmediğini belirtti. Tanık olarak ifade veren diğer 3 kişi de Uçan’ın o gün hasta olduğunu ya da eyleme katılmadığını belirtti.

Tanık ifadelerini değerlendiren Bakırköy 13. İş Mahkemesi, iş akdinin feshedilmesinin geçersizliğine karar vererek, davacı Uçan’ın işe iade edilmesi gerektiğine hükmetti. İşten çıkaran kurumun işe geri almaması durumunda ise 5 aylık ücreti tazminat olarak ödeyeceğine karar verdi. Ayrıca mahkeme, çalışılmayan sürelerin de 4 aylık ücret karşılığı Uçan’a ödenmesi gerektiğine karar verdi.

‘İŞE İADEMİ BEKLİYORUM’
Aydın Yusuf Uçan, Radikal’e şunları söyledi: “12 yıl boyunca THY’de görev yaptım. Temiz bir sicilim var. 29 Mayıs’ta orada bulunmadım. Aldığım rapordan dolayı iş akdim feshedildi. Evimde istirahatlıyken feshedildi. Savunmam alınmadı bile. Ben de sendika üyesiyim. Ancak o gün orada değildim. Şimdi işe iademi bekliyorum.”


  ETİKETLER:

  Aydın

  ,

  Mahkeme

  ,

  THY

  ,

  Sendika

  ,

  Bakırköy

  ,

  Protesto

  ,

  İddia

  ,

  Eylem

  ,

  ,

  Kabin