THY'den 81 iptal daha!

THY'den 81 iptal daha!
THY'den 81 iptal daha!
İstanbul'u iki gündür etkisi altına alan olumsuz hava şartları ve kar yağışı, hava trafiğinde gecikmelere ve iptallere neden oldu. Yetkililer iptallerin Atatürk Havalimanı'ndan kaynaklanmadığını buna karşı meydanların kapanmasının neden olduğunu söylediler.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Atatürk Havalimanı Başmüdürü Sıtkı Zeybel, 24 saat süreyle devamlı olarak pistlerin temizlendiğini belirterek, "Atatürk Havalimanı'dan iptal edildiği bildirien seferler karşı havalimanlarındaki kötü hava şartlarından kaynaklanmaktadır. Havalimanımız'da sadece kısa süreli gecikmeler olmaktadır. Bu da uçakların kalkış öncesi buzlanmaya karşı alkol ve glikoz karışımı bir sıvıyla yıkanması olan de-icing denilen işlemin yapılmasıdır. Bunun için uçaklar kalkış öncesi kısa süre sıraya giriyorlar. Bu işlemin kalkıştan kısa süre önce yapılması gerektiği için sıra oluşmaktadır" dedi.

Kötü hava şartları nedeniyle THY'nin çoğu gidiş geliş olmak üzere iç hatlarda 55, dışhatlarda ise 26 seferi iptal oldu. Bunun dışında Onur Havayolları'nın Diyarbakır ve Atlas Jet havayollarının ise 3 İstanbul – Antalya seferi iptal edildi. İptal edilen uçuşlar nedeniyle biriken yolcuların ise hava koşulları iyileşince ek seferlerle eritileceği öğrenildi. Bu arada iptal edilenbazı seferlerin yolcularının ise aynı kentlere giden bir sonraki seferlere de aktarıldığı bildirildi.

İstanbul Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri ve İstanbul Vali Yardımcısı Celalettin Yüksel, apronda alınan önlemlerin 24 süreyle aralıksız olarak devam ettiğini belirterek, kar ile mücadele ekiplerinin 24 saat esasına göre görev başında olduğunu söyledi ve "Havalimanmızla ilgili bir sıkıntı yok. İptaller daha çok karşındaki alanlarla ilgilidir" dedi.

DHA