THY'den alkol kontrolü!

THY'den alkol kontrolü!
THY'den alkol kontrolü!
Türk Hava Yolları'nın (THY), alkol ve uyuşturucu konusunda uyarıcı olmak için başlattığı eğitim seminerinde personele tükürük, nefes ve saç teli kontrolünün de yapılacağı duyuruldu.

İSTANBUL - THY, uçuş ve yer hizmetlerinde çalışan personeline yönelik olarak alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ve zararları konusunda bilgisayar ortamında bir seminer düzenlendi. Seminerde alkol ve uyuşturucu maddenin zararları anlatılırken, personelin bu konuda daha duyarlı olması gerektiğinin altı çizildi. Seminerde ayrıca personele bir duyuruda bulunularak, THY tarafından rastgele seçilen bir personel, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Apronu’nda bulunan sağlık merkezine çağırılacak. Personele burada uyuşturucu madde ve alkol kullanıp kullanmadığına dair sorular sorulacak. Soruların ardından personele nefes, saç teli, idrar testi ve tükürük testi yapılacak. 

KONTROLE KATILMAYANA DİSİPLİN SORUŞTURMASI 
Bu kontrollere katılmanın zorunluluğu olduğunun altının çizildiği seminerde, katılmayan personel hakkında disiplin soruşturması başlatılacağı, ayrıca sağlık kontrolüne katılana kadar akdinin dondurulacağı açıklandı. Sağlık testine katılması zorunlu olan personeller sorumlu kaptan pilot, pilot, kabin amiri, kabin memuru, dispeçer, load master, operatör, teknisyen, baş teknisyen, hareket koordinatörü, operasyon takip vardiya baş kontrolörü, uçak emniyet görevlisi, uçak güvenlik görevlisi olarak açıklandı.
THY ayrıca personelin rastgele seçileceğini ve habersiz olarak bu testlerin yapılacağını da duyurdu. Testlerin sonucunda alkol metrede 0.2 promil veya üzerinde çıkan sonuçlar pozitif kabul edilecek. Bu test sonuçlarına sahip bir personelin görevinin durdurulacağı ve disiplin kuruluna sevk edileceği de belirtildi. Seminerde bu prosedür kapsamında yapılacak tetkik ve test sonuçlarının gizlilikle muhafaza edileceği sonuçların yetkili olmayan kişi ve ünitelere açıklanmayacağı da bildirildi. Kayıtların ayrıca Sağlık Müdürlüğü'nde, personelin ortaklıktan ilişiğinin kesilmesinden itibaren 10 yıl boyunca saklı da tutulacağı da açıklandı. (İbrahim YILDIZ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/116169111616912

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Acaba.. - Known

  Thy'nin bu son dönemde personel kadronun üstüne bu kadar sık gitmesinin sebebi merkez sağ partisinin gözüne girmek istemesinden mi kaynaklanıyor? İyi çocuk olunca devlet yatırımlarını üstüne mi çekicek yoksa vergilerden mi düşülecek? Bu tarz eylemler madem bu kadar önemliydi neden son 15 senedir ya da kuruluşunda bunlara dikkat etmedi ona göre yapılanmadı da bir anda sıkı bir değişim içerisine girmeye başladı.

  ? - E.S

  Diyelim ki THY'de pilot olarak görev yapan bir beyefendi, ya da Hostes olarak görev yapan bir hanımefendi bir gece önce eşiyle evlilik yıldönümlerini kutlamak için Boğaz'da bir balık lokantasına gittiler, ızgara lüfer eşliğinde birer kadeh rakı içtiler... ve bu durum kontrolde ortaya çıktı veya kontrol bile olmadan kendileri bunu açıkça beyan ettiler.. İşlerine son mu verilecek???