THY'den kırmızı ruj yasağı

THY'den kırmızı ruj yasağı
THY'den kırmızı ruj yasağı
THY'de bazı hatlarda alınan içki yasağı kararının ardından hosteslerin 'kırmızı ruj' kullanmasının da yasaklandığı iddia edildi.

Türk Hava Yolları ’nın yasaklar listesine kırmızı ruju da ekledi. THY yönetimi, kabin memurlarının “kızıl kırmızı ve platin sarısı saç kullanılması” yasağının ardından şimdi de “kırmızı ruj” kullanımına karşı tedbir almaya hazırlanıyor.

Cumhuriyet gazetesinden Özcan Yaşar’ın haberine göre “Yolculardan da gelen tepkiler” üzerine bu kararı aldığını belirten THY yönetimi, “Kabin Memuru Üniforma Yönetmeliği”nde bazı değişikliklere gitmeye karar verdi. Kabin ekiplerinin, kılık-kıyafet ve makyaj kriterlerinin dışına çıkması üzerine hazırlanan yönetmelikte, geçen yıl 12 Temmuz’da da değişikliğe gidilmiş, frapan ve simli makyaj, pastel renklerde makyaj malzemesi kullanımı, kızıl kırmızı ve platin sarısı renkli saçlar yasaklanmıştı.

TEPEDEN DEĞİL ARKADAN TOPUZ
Son hazırlanan yönetmelikte ise kabin memurlarının kırmızı ruj kullanmasına yasak geliyor. Yönetmelikte, kırmızı ruj yerine abartı olmayan, daha pastel renklerde rujlar kullanılması istenirken saçların da üstten topuz değil arkadan toplanıp topuz yapılacağı ifade edildi. Hosteslere gönderilen Kabin Memuru Üniforma Yönetmeliği’ndeki revizyon değişikliğinin kısa süre sonra duyuru şeklinde yayımlanarak uygulamaya geçeceği belirtildi.


  ETİKETLER:

  THY

  ,

  Kırmızı

  ,

  Hava

  ,

  Kabin

  ,

  Karşı

  ,

  yaşar

  http://www.radikal.com.tr/1131471113147116

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  UROLOG Ve tum digerleri - 14Bernard

  Sallamak= ne argo bir kelime;Benim aile ve egitim siralamam disinda.ABD DELTA hava Yollarini soyluyorsaniz.Dunyanin siralamasina bakin,bir de kullandigi ucak kalitesine,1900 kamyonu gibi,hatta pilot havaalanina varabilirsek diye anons yapar bazen.THY bir markadir,ve bircok yabanci da THY ile ucar.Hatta Pahali bir havayoludur.Air France,Lufthansa ve digerlerine gore.THY nin standardi argo degil,elemanlari da THY standardinda olacak.Sizlerde THY ile degil o begendiginiz sirketlerle lowcost ucunuz.Ben bir bilim insaniyim verilerimi de sizin gibi argo yazana ispat edemem cok merakliysaniz arastirin bulun.Radikal in de bu is icin kullandigi dudak resmini kadini bir obje gibi gostermek olarak kiniyorum.

  14Bernard - urolog

  Kadin ruj sürmek istiyorsa sürsün. Sagliga zararli oldugu simdi mi akillara geldi. Sagliga zararli ise türbanli kadinlar neden sürüyor? O zaman tüm Türkiye`de yasaklayin. Üstelik hangi bilimsel veriye dayanarak söylüyorsunuz bunu? AB`de makyaj yapmiyorlar demek sizin uydurmaniz. Yok öyle bir sey. Nasil böyle sallayabiliyorsunuz? Kadinin makyajindan, benim ickimden, öbürünün resminden, berikinin müzik zevkinden size ne?

  Okudugunu anlamaya katlanamayanlara - 14Bernard

  Mesele Ruj,Oje v.s. degil her isin bir kiyafet tarzi var.Tahrik edici demesek daha insancil oluruz.Kanimizin rengide kirmizi cunku.Isin dinle alakasi yok.ona bakarsan ABD ve AB de ki ucaklardaki gorevliler yasli,hic makyaj yapmazlar,neden acaba?Rahat ve saglik acisindan.Zaten ucak yolculugunda pur makyaj cildin nefes almasini engeller.Cildi oksijensizlige,dudaklari catlamaya karsi koruyan kremler en iyisi.Hatta Tum gorevliler ozel corap giyer kandolasimi icin.Ve hatta bazi yolcularinda zorunlu giymesi gerekir.Amma bazilari illa Hukumeti ve kutsal Islam dinini suclamak isterse her bahaneyi bulur.Unutmayin Musevi ve Hristiyan dini daha tutucu.Musevi kadinlar sacini kazitip Peruk takar.Malum zamanda da esi ile ayni odada bile uyumaz.Hristiyan kadina gelince haz duygusu bile gunah.Epilasyon gunah,siz neden hep Islamla ugrasiyorsunuz.Bence asiri makyaj,Ogretmen,Polis,Ucak memuru,Adliye,tapu,hastahane ve buna benzer yerlerde olmamali.Bazi Ozel hast.Manken gibi kizlar niye seciliyor acaba??Kadin hakki savunmak bence buna dur demekle olur.Kadin neden obje olsun istiyorsunuz.Ozaman Erkek gorevliler de Kirmizi ruj sursun ben de onlara bakmak istiyorum.Bu gazete okurlari vallahi ne cins anlamak zor.Amma sizlerin fikrinde olmak zorunda da degilim.

  ... - noelon

  insan aklını ve ahlakını kullanabilen bir yaratıktır... yani insanım diyenden bu tür meziyetler beklenir. bu durumda ise, kadının elindeki ve dudağındaki rujdan TAHRİK olan zihniyet herşeyden önce bu meziyetleri kullanmamaktadır. TAHRİK olmasının vebalini de kadına ödeterek yani kadına yasaklar getirerek, kapatarak ya da kapanmamışsa ve kırmızı ojeler rujlar sürmüşse de taciz ve tecavüzü haklı kılarak, bu zihniyet, aklını ve ahlakını kullanmadığı gibi bunun yanında bir de zorba olduğunu açıkça ifşa etmektedir. kadın istediği gibi giyinebilir... bundan rahatsız olan erkek illa birşeyi kapatacaksa gözünü kapatmalıdır, kadını değil... ama tabi bu söylediklerim vicdanı, ahlakı ve aklı kapkara olanlar için bir şey ifade etmeyecektir. "akaittir kadının kapanması" diyip işledikleri suçu kadının yanında bir kere de mensubu oldukları dine de atacaklardır. anayasal, hukuki, yönetimsel ve toplumsal reformdan bahseden bu zavallı karanlık dimağlar aslında gerçekten reform yapılması gereken konunun kendi kafaları ve mensubu oldukları din olması gerektiğini gözden kaçırıyorlar...

  Yanlış anlaşılmalar devam ediyor. - bebebiskuvi

  Yorumları okudum da bazı arkadaşlar bizim kırmızı ruju savunduğumuzu falan sanmışlar. Bizim derdimiz rujla, türbanla değil. Kısıtlanan bir özgürlük var ve buna tepkimiz. Kime ne gibi zararı olabilir ki kırmızı rujun? Kadın kişi kendini nasıl güzel hissediyorsa öyle davranır. Sanki şimdiye kadar zorla ruj sürdürüyorlarmış gibi konuşmuşsunuz. Komik olmayın.

  kırmızı oje ve ruj yasağı uzun süredir uygulanıyor. - draguerilla_

  iddia değil, gerçektir. pembe ve benzeri tahrik edici tüm renkler yasaklanmış, sadece ten rengi ruja izin verilmiş. zaten bu uygulama bir süredir devam ediyordu. devlet büyüklerinin, politikacıların uçtuğu thy uçaklarında uzun süredir kırmızı ruj ve oje yasağı var. artık bu kararla tüm uçuşlarda uygulanmaya başlandı yasak. ne diyelim, aklı hezeyan olanın zikri de felaket olur. thy yönetimi cinsiyetçiliğini bir kez daha gözler önüne serdi.

  ... - kaamos

  bu meselenin türbanlı hostese doğru gittiğini herkes biliyor. biraz delikanlı olun da çıkarın artık şu kuralı. böyle yavaş yavaş giderseniz daha çok tepki alırsanız. devrim yapacaksanız bi kere de yapın. daha az tepki alırsınız. millet unutur gider sonrasında.