THY'den rekor tazminat

THY, Diyarbakır'da ölenlerin yakınlarına tazminat ödemelerinin sürdüğünü, yedi ailenin sulh teklifini kabul ettiğini açıkladı.

Diyarbakır'da geçen yıl düşen THY'ye ait
uçakta ölen yolcuların yakınları ve yaralananlardan, THY'nin sulh teklifini kabul eden aile sayısı yediye, sulh teklifi götürülen aile sayısı da 48'e çıktı. THY'den yapılan açıklamada, Diyarbakır kazasında yaşamını yitirenlerin hak sahiplerine tazminat ödemelerinin devam ettiği hatırlatılarak, şöyle denildi:
"Sulh teklifini kabul eden aile sayısı yediye yükseldi. Sulh teklifi gönderilenlerin sayısı da 38'den 48'e çıktı. Sulh teklifini kabul eden yedi aileden en az tazminat alan 129 milyar, en fazla alan da 1 trilyon 610 milyar lira alıyor."
Diyarbakır'da 8 Ocak 2003'te düşen THY uçağında yaşamını yitiren 60 yolcunun
yakınlarına ve yaralılara ödenecek nihai tazminatın belirlenmesi için THY ile
Ray Sigorta ve yurtdışındaki reasürör şirketler arasında sürdürülen ortak
çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere
yer verildi:¶
"Geri kalan sulh teklifleri de en kısa süre içinde hak sahiplerine gönderilecek. Hak sahiplerine yapılacak tazminat ödemeleri, tamamıyla sigorta şirketinin sorumluluğunda olmasına rağmen, tüm dünyadaki uygulamalardan farklı olarak THY, yaralı yolcularla vefat eden yolcu yakınlarına ödenecek nihai tazminatın belirlenmesi için Ray Sigorta ve yurtdışındaki reasürör şirketlerle ortak çalışmalar sürdürdü. Yapılması kararlaştırılan ödeme, yasalara ve
içtihatlara göre 'destekten yoksun kalma tazminatı' ile 'manevi tazminat'tan
oluşuyor ve yaşamını yitiren ile hak sahiplerinin koşullarına göre değişiyor."