THY'nin Japon hostesleri isyan etti!

THY'nin Japon hostesleri isyan etti!
THY'nin Japon hostesleri isyan etti!

18 Japon hostes güvenlik anonslarını Japonca yapıyor, Japon yolcularla diğer kabin görevlileri arasında iletişimi kolaylaştırıyordu.

İSTANBUL - Türk Hava Yolları’nda çalışan 18 Japon hostes, hiçbir gerekçe gösterilmeden işten atıldıkları ve ayrımcılığa uğradıkları gerekçesiyle THY’ye dava açıyor. THY’de örgütlü Hava-İş’in iddiasına göre kimi 10 yıldır THY’de çalışan Japon kabin memurları Japonya’daki sendikaya üye oldukları anlaşılınca işten çıkarıldılar. 
THY’nin Japonya-Türkiye seferlerinde biri ‘business’, diğeri de ‘ekonomi’ sınıfında olmak üzere iki Japon hostes bulunuyordu. Hostesler güvenlik anonslarını Japonca yapıyor, diğer kabin memurlarıyla Japon yolcuların sağlıklı bir iletişim kurmasını sağlıyordu.
Ancak kasım ayında THY her seferde sadece bir Japon hostesin görevlendirilmesine karar verdi. Uçuş başına para alan hostesler, gelirlerini yarıya düşüren bu duruma çare bulmak için THY’nin Japonya bürosuyla görüşmek istediler. Yanıt alamadılar. Bunun üzerine Türkiye’deki Hava-İş Sendikası’na giderek yardım istediler. Sendika yetkilileri, Japon hosteslerin özel istihdam bürosu kanalıyla THY’de işe başladıklarını, çalışma izinleri, sigorta numaraları olmadığı için Türkiye’deki sendikaya üye olamayacaklarını belirledi. Şikâyetçileri Japonya’daki Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu’na yönlendirdi. Japon hosteslerin üye oldukları bu sendika da THY yöneticilerine ulaşmaya çalıştı ancak herhangi bir yanıt alamadı.
Bu sırada hosteslere THY’den bir kötü sürpriz daha geldi ve şubat ayı sonunda işlerine son verileceği, yerlerine Japonca bilen üç Türk memurun alınacağı sözlü olarak tebliğ edildi. Japon memurlar hem THY’ye hem Tokyo’daki istihdam ofisine dava açtı. İşten çıkarılma sebeplerinin söylenmediğini ve ayrımcılığa maruz kaldıklarını söyleyen Japon kabin memurları, 4 Şubat’ta da Tokyo Narita havaalanında diğer Japon sendikalarının da desteğiyle durumu protesto etmek için bir araya gelecek.
Japon hostesler, Türk meslektaşlarına göre yarı ücretle çalıştıklarını, bir ay öncesinden verilmesi gereken uçuş programlarının verilmediğini, giyinme odaları olmadığı için uçuşa tuvalette hazırlandıklarını söylüyor. (Radikal)