THY'nin Nur cemaati ilgisi tamamen ticari!

Türk Hava Yolları'nın (THY), Nur cemaati kurucusu Said-i Nursi
anısına İstanbul'da düzenlenen uluslararası sempozyuma sponsor olması tartışma yarattı. THY'nin sempozyuma katılanlara yüzde 50 indirimli bilet sağladığı ortaya çıktı.

ANKARA - Türk Hava Yolları'nın (THY), Nur cemaati kurucusu Said-i Nursi
anısına İstanbul'da düzenlenen uluslararası sempozyuma sponsor olması tartışma yarattı. THY'nin sempozyuma katılanlara yüzde 50 indirimli bilet sağladığı ortaya çıktı. THY yönetimiyse uygulamayı 'Tamamen ticari' diyerek savundu. 'Devletin havayolu' olarak bilinen THY'nin Nur cemaatine teveccühü konusunda Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, 'THY'de kamunun payının yüzde 50'nin altına indiğini' belirtmekle yetindi. Bakanlık yetkilileri, THY ile Ulaştırma Bakanlığı'nın ilişkisinin artık sadece 'sektörde faaliyet gösteren bir kuruluş' olmasından ibaret olduğunu savundu.
'Devletin havayolları' diye bilinen THY'de kamunun payı yüzde 49. Şirketin yedi kişilik yönetim kuruluysa beşi kamu, ikisi özel sektörden temsilciden oluşuyor. Genel müdür, genel kurulda seçiliyor.
Tartışma yaratan 'Uluslararası Adalet Sempozyumu', Nur cemaatine bağlı İstanbul İlim ve Kültür Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenmişti. Dün biten iki günlük sempozyuma Rusya, ABD, İngiltere, Almanya, Singapur, Fas, Cezayir, Endonezya, Bulgaristan, Suudi Arabistan ve Irak'tan 90 konuk davet edildi. THY Basın Müşaviri Ali Genç, sempozyumu organize edenlerin kendilerine yapılan başvuruyu, 'sempozyuma profesör düzeyinde yabancı bilim adamları katıldığı için' değerlendirdiklerini söyledi. Genç, "Bunu tamamen ticari olarak değerlendirdik. Türkiye'de yapılan uluslararası bir sempozyuma destek olduk. Hem de uçaklarımızı doldurduk" diye konuştu.
Genç'in verdiği bilgiye göre THY doluluk oranı elverişli olduğu için böyle bir sponsorluğu avantajlı gördü ve konukların bilet ücretine reklâm karşılığı yüzde 50 indirim uyguladı. Genç, bayrak taşıyıcı bir şirket olarak uçaklar müsait olduğunda birçok uluslararası organizasyona, mesela 'Üniversite Oyunları'na da destek olduklarını hatırlattı.
Apronda kurban ve namaz
THY, Nur cemaati sponsorluğundan önce bu yıl 29 Eylül'de de güvenlik nedeniyle özel kartı bulunan personel dışında kimsenin giremediği apronda namaz kalan bir çiftin görüntüleri basına yansıdığı için tartışıldı.
12 Aralık 2006 tarihindeki skandalsa dünyada da haber oldu. 1993 yılında alınan 11 adet RJ tipi uçağın üretici firmaya iade edilmesi üzerine dönemin THY Teknik Bakım Başkanı Şükrü Can ve teknik personel, apronda deve kesti. Deve kesme olayı büyük gürültü koparınca önce genel müdürlük emrine çekilen ardından da THY'nin Londra Teknik Bürosu'ndaki eski görevine yollanan Can, bir süre önce THY ile tüm bağlarını kopardı. Can, şimdi Nijerya Havayolları'nda teknik müdür olarak çalışıyor.
THY ile ilgili başka bir iddiaysa 2006 Haziranı'nda ortaya atıldı. Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, THY'de AKP döneminde göreve başlayan bazı kabin memurlarının, 'günah olduğu gerekçesiyle' içki
servisi yapmadığını söyledi.