TİB aramasına misilleme

TİB aramasına misilleme
TİB aramasına misilleme

Başbakanlığa bağlı Telekomünikasyon Başkanlığı tartışmalarının merkezinde. FOTOĞRAF: ALTAN BURGUCU

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda arama yapan ve Yargıtay'ın telefon santralının dinlendiğini ortaya çıkaran hâkim Hayri Keskin hakkında soruşturma açıldı

ANKARA - Adalet Bakanlığı, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar doğrultusunda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) tespit incelemesi yapan Ankara 1.Sulh Ceza Mahkemesi Hâkimi Hayri Keskin hakkında soruşturma başlattı. Hâkim Keskin de bir süre önce TİB görevlileri hakkında arama yapmasını engelledikleri gerekçesiyle  suç duyurusunda bulunmuştu.
Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, YARSAV Başkanı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun telefonlarını usulsüz dinlenip dinlenilmediği konusunda TİB’de tespit incelemesi yapılmasını istemişti. Bu kapsamda, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hâkimi Hayri Keskin başkanlığında bir bilirkişi heyeti, 5 Kasım’da TİB’de tespit incelemesi yapmıştı.

TİB’de tartışma
İnceleme sırasında, TİB ile bilirkişi heyeti arasında kayıtların incelenip incelenemeyeceği konusunda tartışma yaşanmıştı.
TİB Başkanı Fethi Şimşek, yapılan incelemenin hukuka uygun olmadığını ve bu nedenle Adalet Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunduğu açıklamıştı. Şimşek, Keskin hakkında ‘Göreve ilişkin sırrın açıklanması’, ‘Gizliliğin ihlali’ suçlamasıyla Adalet Bakanlığı’na suç duyurusunda bulundu. Şimşek, Keskin’in tespit incelemesi sırasında görev ve yetkilerini aştığını da savunmuştu. 

Kayıt örneklerini vermediler
Tartışmalar sonucunda TİB yetkilileri kayıt örneklerini Hâkim ve bilirkişi heyetine vermedi. Ancak sistemde arama yapan Keskin ve bilirkişi bilgisayar ekranından notlar alarak dinleme kararlarını araştırdı. Dinlenen telefonlardan birinin Yargıtay santralı ve İstanbul Adliyesi gibi kurumlar olduğu görülünce Yargı’da dinleme fırtınası esmeye başladı. Hükümet ağır eleştire maruz kalırken yargı dünyası ayağa kalmıştı. Dinlemenin yasadışı olduğu iddialarına yanıt veren Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında Ergenekon soruşturması kapsamında 56 hâkim ve savcının dinlendiğini, sadece biri hakkında soruşturmanın sürdüğünü açıkladı. Bu açıklamalar tepkileri dindirmeye yetmedi. Yargıtay, Danıştay, HSYK gibi kurumlardan telekulak olayına ilişkin sert açıklamalar geldi.  Suç duyurusu üzerine Bakanlık, Hâkim Hayri Keskin hakkında soruşturma açtı. Sürdürülen soruşturma kapsamında Adalet Bakanlığı müfettişlerin aramaya ilişkin bazı evrakları incelemeye aldığı ve Hâkim Keskin’in ifadesini aldığı belirtildi. Keskin soruşturmayla ilgili, “Basına demeç vermek suç mu?” diyerek tepki gösterdi.

Soruşturma sürüyor
Hâkim Keskin, tespit incelemesi sonucunda hazırladığı raporu Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunmuştu. Ancak Mahkeme söz konusu incelemenin eksik olduğu gerekçesiyle yeni bir tespit incelemesi yapılması kararı vermişti. Mahkeme, Keskin’in başında olduğu bilirkişi heyetin bu sefer polis nazaretinde TİB’e gitmesine de imkân tanımıştı. Keskin’in yeni tespit incelemesi için hazırlık yapıyordu. Keskin tespit incelemesi sırasında ‘görevinin yapılmasını engellediği’ gerekçesiyle TİB görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Ankara Başsavcılığı  tarafından başlatılan soruşturma sürüyor. (Radikal)