TİB, Dink konusunda Nuh diyor peygamber demiyor!

TİB, Dink konusunda Nuh diyor peygamber demiyor!
TİB, Dink konusunda Nuh diyor peygamber demiyor!
Dink Suikasti Davasında "Özel Hayatın Gizliliği" ni gerekçe göstererek istenilen telefon kayıtlarını göndermeyen Telekominikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) mahkemenin ısrarı karşısında yine geri adım atmadı. Bu kez mahkemenin talebini açıkça reddetmedi ama art arda şartlarını sıraladı

Selahattin GÜNDAY

İSTANBUL - Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada ‘özel hayatın gizliliği’ gerekçesiyle mahkemenin istediği bilgileri göndermeyen TİB direnmeye devam ediyor.

Mahkemenin ikinci kez aynı talebi üzerine cevap yazısı gönderen TİB, istenilen bilgileri yine göndermedi. Bölgedeki tüm görüşmelerin bildirilmesinin mümkün olmadığını belirten TİB, mahkemeye ‘Baz istasyonu sorgusu yapılabilmesi için arayan numara, aranan numara arama tarihi, arama saati, dakikası ve arama süresinin açıkça yazılarak gönderilmesi halinde gereği yerine getirilecektir." diye yanıt gönderdi.

DİNK AİLESİNİN AVUKATLARI TALEP ETTİ

Dink davasının görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Dink ailesi avukatlarının talebi üzerine, olay günü Saray Kumaşçılık önünde iki noktadan cep telefonuyla konuşan 4 şüpheli kişinin tespiti için bu mevkii kapsayan baz istasyonlarından yapılan tüm görüşmelerin bildirilmesi amacıyla TİB Başkanlığı'na yazı yazmıştı.

MAHKEMENİN YANIT ARADIĞI SORULARI YİNE MAHKEMEYE SORDULAR

Yani mahkeme 4 şüpheli kişinin konuşmaları, kimlikleri ve olayla ilgilerinin olup olmadığını bölgedeki görüşme trafiğinden çözmeye çalışırken kurum aynı soruları art arda sıralayıp mahkemeye sordu. TİB mahkemeye "arayan numarayı, aranan numarayı, arama tarihini, arama saatini bildirin, baz istasyonu sorgusu yapalım" dedi.

TİB'İN FARKLI RET GEREKÇELERİ

Mahkemenin ilk talebini reddedenTelekominikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) gerekçe olarak ‘Şüpheli ya da sanık olmayan çok sayıda kişinin görüşme kayıtlarının alınması anlamına geleceğini ve bunun da özel hayatın gizliliğinin ihlaline neden olacağını’ göstermişti. TİB, mahkemenin söz konusu talebini geri çekmesi için itiraz etti ancak itiraz bir üst mahkemece de reddedildi.

TİB İKİNCİ KEZ AMA "FARKLI GEREKÇEYLE" REDDETTİ.

Talebini yenilen mahkemeye TİB’ten yeni bir cevap daha geldi. Ancak bu cevapta da TİB, istenilen bilgileri yine göndermedi. Bölgedeki tüm görüşmelerin bildirilmesinin mümkün olmadığını belirten TİB, mahkemeye ‘Baz istasyonu sorgusu yapılabilmesi için arayan ve aranan numaraların olması gerekiyor.’ diye yanıt gönderdi.

“BİZE ARAYAN VE ARANAN NUMARA GÖNDERİN, BİLGİLERİ VERELİM"

27 Eylül 2011’de mahkemeye ulaşan TİB İdari Daire Başkanı Dr. Abdülkadir Mahmutoğlu imzalı yazıda şöyle denildi:

“Mahkemenizce gönderilen yazıda talep edilen baz istasyonu sorgusunun yapılabilmesi için aşağıda belirtilen şekilde temsili görüşme yapılması gerekmektedir.

Baz istasyonu sorgusu talep edilen GSM işletmecisi ve/veya işletmecilerine ait numaradan (Avea, Turkcell, Vodafone) her biri için ayrı ayrı olmak üzere diğer işletmecilere ait (GSM veya sabit hat) herhangi bir numara aranmak suretiyle yapılacak, en az 1 dakikalık görüşmelerin, arayan numara, aranan numara, arama tarihi, arama saati, dakikası ve arama süresinin açıkça yazılarak gönderilmesi halinde gereği yerine getirilecektir. Bilgi ve gereğini arz ederim."