Tıbbi alımda 'tek sözleşme' önerisi

Kamu kuruluşlarının, her yıl milyonlarca dolar harcadığı tıbbi araç-gereç alımında tasarruf için tek sözleşme yapılması önerisi geldi.
SSK'nın aynı ilacı devlet hastanesinden 2.5 katı fazla fiyatla satın aldığının ortaya çıkmasından sonra başlayan tartışmaya Sağlık Gereçleri Üreticileri ve Temsilcileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özgür İncekara da katıldı.

ANKARA - Kamu kuruluşlarının, her yıl milyonlarca dolar harcadığı tıbbi araç-gereç alımında tasarruf için tek sözleşme yapılması önerisi geldi.
SSK'nın aynı ilacı devlet hastanesinden 2.5 katı fazla fiyatla satın aldığının ortaya çıkmasından sonra başlayan tartışmaya Sağlık Gereçleri Üreticileri ve Temsilcileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özgür İncekara da katıldı. İncekara, tıbbi araç-gereç alımında en büyük alıcı olan devletin tüm tedarikçilerle tek bir sözleşme imzalayarak büyük tasarruf sağlayabileceğini söyledi. İncekara, bu sistemin ABD'de 'Genel Servis Anlaşması' adı altında uygulandığını belirtti. Maliye Bakanlığı'nın devletin tüm kurumları adına tıbbi araç-gereç tedarikçilerini toplayarak kamunun bir yıllık alımlarını tek tip sözleşmeye bağlayabileceğini belirten İncekara, tedarikçilerin de kamuya vereceği fiyatın altında piyasaya mal vermeyeceğini taahhüt edeceğini anlattı.
'Yolsuzluklar da önlenir'
Böyle bir yapının kurumları aracılığıyla yıl boyunca alım yapan ve değişik fiyatlarla karşılaşan devlete tek fiyat ve tasarruf getireceğini kaydeden İncekara, böylece yolsuzlukların büyük oranda önleneceğini söyledi.