Tıbbın zor kararı

Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'nde sekiz aylarını dolduran siyam ikizleri Eda ve Seda'yı ayırıp ayırmama kararını vermek, görevli doktorlar için gün geçtikçe daha da zorlaşıyor.
Haber: TUNCAY DAĞLI / Arşivi

ADANA - Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'nde sekiz aylarını dolduran siyam ikizleri Eda ve Seda'yı ayırıp ayırmama kararını vermek, görevli doktorlar için gün geçtikçe daha da zorlaşıyor. Doktorlar ve hastane personeli ikizlerle aralarında duygusal bağ oluştuğunu söyledi.
Kişilikleri farklı
Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinden Hatice ve Yunus Tanrıkulu çiftinin Kahramanmaraş Devlet Hastanesi'nde sezaryenle dünyaya gelen siyam ikizleri Eda ve Seda'nın büyüdükçe ayrı kişilikler sergilediği belirtildi. Çocuk Cerrahisi Servisi'ndeki doktorlar kumaş alıp, ikizler için hastane terzihanesinde dört kollu, tek bedenli kıyafetler diktiriyor. Siyam ikizlerine dört ay sonra yapılma olasılığı bulunan ameliyatla ayrıldıkları takdirde her
ikisinin de birer bacaklı, yarım insan haline gelecek olması ise gelecekteki yaşamlarının ne kadar güç olacağı işaretini veriyor.
'Kendi çocuğum gibi'
Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı'nda görevli Dr. Seval Yıldız, "Ameliyat sırasında her ikisinin ya da birinin ölebileceğini düşünmek istemiyorum. İkisi de çok sevimli ve ayrı kişilikte. Kendi çocuğumuz gibi bakıp, büyütüyoruz. Ama gelecekte karşılaşacakları zor yaşam için onlar adına üzülmeden edemiyorum" dedi.
İkizlerin ayrılmasına karşı olduğunu belirten
Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Okur ise, "Eda ve Seda normal bebekler gibi gelişimlerini sürdürüyor. Çok cana yakın ve sevimliler. Ameliyatla ayırıp, birini feda etmek ya da ikisini de yarım insan olarak yaşamaya mahkûm etmek gibi bir düşünceyi kabul edemiyorum. Geçmişte başka ülkelerde ayrılmadan yaşayan yapışık ikizler var. Bir yaşını doldurduktan sonra bilimsel kurulumuz onlar için önemli bir karara imza atacak" diye konuştu.
Aile çaresiz
Bu arada Kahramanmaraş'ta yaşayan Hatice ve Yunus Tanrıkulu çifti, maddi durumları iyi olmadığı için ikizlerini sık ziyarete gidemiyor. Telefonla hastaneyi arayan ikizlerin ailesi, çocuklarının yaşamlarıyla ilgili kararı doktorlara bıraktı.