TİB'de Yarsav'ı 'dinleme kayıtları' arandı

'Dinleniyorum' diyen YARSAV Başkanı Eminağaoğlu'nun şikâyeti ve Sincan Hâkimi'nin kararıyla TİB'de arama yapıldı
ANKARA - Sincan Hâkimi Osman Kaçmaz’ın, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun telefonların dinlenip dinlenilmediğine ilişkin olarak, ‘Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) kayıtları incelenmeli’ kararı üzerine dün TİB’de inceleme yapıldı.
Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Eminağaoğlu’nun telefonlarının dinlenip dinlenmediğini, sulh ceza hâkimi başkanlığındaki üç kişilik heyetin, TİB kayıtlarını inceleyerek belirlemesini kararlaştırmıştı. Bu karar uyarınca dört kişilik heyet TİB kayıtlarını dün incelemeye aldı. Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimi Hayri Keskin başkanlığındaki ekibe üç de bilirkişi eşlik etti.
Eminağaoğlu, kendisine ve derneğe ait telefonların ve bilgisayar yazışmalarının, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği üçer aylık genel izleme ve dinleme yetkileriyle dinlenip izlendiği iddiasıyla MİT, Emniyet ve TİB görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Ankara Başsavcılığı ise takipsizlik kararı vermişti. Eminağaoğlu’nun itirazı üzerine dosya Osman Kaçmaz’ın başkanlığını yaptığı Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gitmişti.
Takipsizlik kararını ‘eksik soruşturma’ gerekçesiyle kaldıran Kaçmaz, bir hakim başkanlığında bilirkişilerden oluşan teknik bir heyet oluşturularak, TİB kayıtlarının incelenmesine ve daha sonra soruşturma yapılıp yapılmaması yönünde karar verilmesine hükmetmişti. Mahkeme kararlarıyla telefon dinlemelerinin yapıldığı TİB’in şimdiye kadar izleme ya da dinleme yaptığı bütün telefon numaralarına bakıldığı belirtildi. Heyet, YARSAV ve Eminağaoğlu adına kayıtlı telefonların bulunup bulunmadığını, bu telefonlar üzerinden, iletişimin tespiti, dinleme, kayda alma yapılıp yapılmadığını, bu konuda geçerli mahkeme kararı olup olmadığını ve sürelerinin bitip bitmediğini inceliyor. Bu inceleme sonunda rapor mahkemeye gidecek. Yasadışı dinleme yapıldığı tespit edilirse, MİT, Emniyet, TİB görevlileri hakkında, mahkeme, “Dava açılsın” diyecek. Yasadışı dinleme yoksa Eminağaoğlu’nun başvurusu reddedilecek.

Başkan: Gizlilik kaldırılamaz
TİB Başkanı Fethi Şimşek, aramayla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:
“Burada ne işlem yapılıyorsa hâkim kararıyla yapılıyor. Kurumumuza gelen hakim arkadaşımız ile bilirkişiler de burada gereken tespitlerini yaptılar. Gerekli incelemelerini yapıp mahkemesine bu sonucu bildirecekler. Burada yapılan işlemlerin tümü, hem iletişimin tespiti hem de dinlenmesi konuları, kesinlikle gizlidir. Bu gizlilik kararını hiçbir kurum, merci, mahkeme kaldırmaz. Biz burada yapılacak işlemlerin Türk Ceza Kanunu’nun 285/1 ve 258. maddeleri gereğince hukuka uygun olmayacağı kanaatinde olduğumuzu belirttik.” (Radikal)