Ticari faaliyetleri hep tartışıldı

Ticari faaliyetleri hep tartışıldı
Ticari faaliyetleri hep tartışıldı

Büyük oğul Ahmet Burak Erdoğan (solda). Necmettin Bilal Erdoğan, ABD?de.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan’ın iki oğlu Burak ve Bilal, Türkiye kamuoyunun gündemine ‘ölümlü trafik kazası’, ‘Ramsey’in sahibi Remzi Gür’ün verdiği burslar’, ‘askerlikten muafiyet için çürük raporu’ ve ‘gemicik’ gibi konularla geldi. Erdoğan, 2001’deki mal beyanındaki artışı büyük oğlu Burak Erdoğan’ın düğününde toplanan altınlarla açıklamıştı.
Başbakan’ın oğullarının zaman zaman medya aracılığıyla gündeme gelen hayat hikâyesinden bazı kesitler şöyle:

Ahmet Burak Erdoğan: 1998’de, TRT İstanbul Radyosu ses sanatçılarından Ayşe Sevim Tanürek’e otomobiliyle çarpıp ölümüne neden olmuştu. Bu olayın hemen ardından Britanya’ya giderek Londra’da burslu olarak ekonomi eğitimi aldı. Çürük raporu alarak askerlik yapmadı. Babası Ülker Grubu ürünlerinin dağıtımını yapan şirketteki hisselerini 1.2 trilyon liraya satana kadar, şirket yönetimini Ahmet Burak Erdoğan sürdürdü. Daha sonra yüzde 50 ortağı olduğu MB Denizcilik adlı şirketi kurdu ve 95 metre uzunluğunda ‘Safran 1’ adında bir kuru yük gemisini aldı. 2001’de Rizeli Ketenci ailesinin kızı ve imam hatip lisesi’nden sınıf arkadaşı Sema Ketenci ile evlendi. Sema Ketenci Erdoğan, Atasay Kuyumculuk düğünde takılan altınlar tartışılan bir başka konu oldu. Çünkü Başbakan Erdoğan 2001’deki mal beyanında oğlu Burak’tan 220 bin ABD Doları ile 55 bin Alman Markı borç aldığını belirtti. Bu borcun kaynağı da düğünde takılan altınlar olarak gösterildi.

Necmettin Bilal Erdoğan: Başbakan’ın küçük oğlu. Harvard Üniversitesi’nde kamu yönetimi dalında master yaptı ve 2004  Haziran’ında mezun oldu. Dünya Bankası’nda staj yaptı ve Brookings Institute’de araştırma görevlisi olarak çalıştı. 10 Ağustos 2003 tarihinde 17 yaşındaki Reyyan Uzuner ile ‘dillere destan bir düğünle’ evlendi. Düğünden sonra ABD’ye giden çift Maryland’da 261 bin 500 dolara ev, ağabeyi Ahmet Burak Erdoğan’la ortak olarak İstanbul İli Üsküdar İlçesi Kısıklı Mahallesi Avcı Kazım Sokağı’ndan 1 milyon dolara villa satın almıştı. (Radikal)