Tiflis THY'ye 'yeğen' baskını

Yıldırım ve dolu nedeniyle Tiflis'e gidemeyen uçakta bulunan Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili'nin yeğeni yüzünden Tiflis'te silahlı bir grup, THY bürosunu bastı. Sorun anlaşılınca grup bürodan gitti.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Antalya-İstanbul seferi sırasında dolu ve yıldırım çarpması sonucunda Dalaman Havaalanı'na zorunlu iniş yapan THY'nin 'Çoruh' uçağında bulunan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin yeğeni, Türkiye ile Gürcistan arasında kriz yarattı. Saakaşvili'nin uçaktan inmemesine kızan silahlı bir grup, dün THY Tiflis bürosunu basıp görevlileri rehin aldı.
Antalya'dan havalandıktan sonra önceki akşam 1000 metre irtifada burnuna yıldırım çarpan ve daha sonra doluya yakalanan Airbus A 310 tipi uçak, Dalaman'a zorunlu iniş yapmıştı. Uçağın 178 yolcusundan 126'sı THY'ye ait başka bir uçakla İstanbul'a gönderilmiş, Saakaşvili'nin de aralarında bulunduğu 52 yolcunun ise İzmir'de konaklamaları sağlanmıştı. Saakaşvili bu nedenle Tiflis uçağını kaçırmıştı.
İddiaya göre Saakaşvili, inen uçaktan yeğeni çıkmayınca 'baskın emri' verdi. Saakaşvili'nin silahlı adamları bunun üzerine THY'nin Tiflis'teki bürosunu bastı. Rehin alınan THY personeli iki saat sonra serbest bırakıldı. Gürcistanlı yetkililer ise, Ankara'ya eylemin Gürcistanlı bir yolcunun yakınları tarafından yapıldığını bildirdi. Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Dicle Kopuz da, baskının siyasi bir yönü olmadığını belirterek, "Adi bir vakaydı. Gürcistan güvenlik makamlarının hızlı müdahalesiyle sorun çözüldü" dedi. THY görevlileriden Timur Liparteliani, ise olayda rehin alınma durumunun söz konusu olmadığını ve silah kullanılmadığını söyledi.
THY: Doğa olayı
Öte yandan THY'den yapılan açıklamada 'Çoruh' uçağının 1000 metrede nadir görülen bir hava olayıyla karşılaştığı ve yıldırım çarpması sonucu meteorolojik durumu bildiren radarın anteninin ve içinde bulunduğu plastik kaplamanın hasar gördüğü, camın da çatladığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: "Bu tür doğa olayları ABD ve Uzakdoğu'da çok sık görülür."