Tigran toprağına dönebilecek mi?

Tigran toprağına dönebilecek mi?
Tigran toprağına dönebilecek mi?

Atina?da geçirdiği beyin kanaması sonucu geçen cumartesi günü ölen ünlü müzisyen Aram Tigran için Ermeni Mezarlığı elden geçirildi. FOTOĞRAF: CANAN ALTINTAŞ / DHA

DİYARBAKIR - Kürt müziğinin ünlü sesi Aram Tigran’ın, vasiyeti üzerine bugün Diyarbakır’da toprağa verilmesi planlanıyor.  Gerekli izin çıkarsa, Tigran’ın cenazesi Ermeni Kilisesi’ndeki törenin ardından Urfakapı Ermeni Mezarlığı’nda gömülecek.
Türk vatandaşı olmayan Tigran’ın cenazesinin Türkiye’ye getirilmesi için Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı DTP’li Osman Baydemir’in de yer aldığı bir komisyon kuruldu. Dün akşama kadar Dışişleri, İçişleri ve Kültür Bakanlıkları nezdindeki girişimlerden sonuç alınamadı ancak DTP’liler umutlu olduklarını söyledi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri Ermeni Mezarlığı’nda temizlik çalışması başlattı.
Aram Tigran, 1934’te Batman’ın Sason ilçesi Bianda köyünde doğdu. Suriye’nin Kamışlı kentine göç etti. 12 Kürtçe albüm yaptı. Kürtçe, Ermenice, Süryanice, Arapça, Yunanca, Zazaca ve Türkçe şarkılardan derlediği 435 eseri seslendirdi. (dha)