TİHV davası müracata kaldı

TİHV yöneticilerinin görevlerinden uzaklaştırılmaları talebiyle açılan dava müracata kaldı.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Yavuz Önen ile sekiz yönetim kurulu üyesinin görevden uzaklaştırılmaları talebiyle açılan dava, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün davayı takip etmemesi nedeniyle müracaata bırakıldı. Dava, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bir ay içinde yenileme dilekçesi vermemesi halinde üç ay sonra açılmamış sayılacak.
Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına Önen ile birlikte vakfın 7 yönetim kurulu üyesi ve avukatları Hüseyin Biçen katıldılar. Duruşmayı, Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu, İsveç Kızılhaçı temsilcileriyle, Almanya, Danimarka ve ABD'nin Ankara büyükelçiliklerinden yetkililer de izlediler. Davacı Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün avukatı ise duruşmaya gelmedi. Bunun üzerine söz alan davalılar, davacının duruşma saatinin üzerinden belli bir süre geçmiş olmasına rağmen hazır bulunmadığını, bu nedenle kendilerinin de davayı takip etmediklerini ifade ettiler. Yargıç Eray Karınca, davacının davayı takip etmediği gerekçesiyle, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun (HUMK) 409/5. maddesi uyarınca, dosyanın müracaata bırakılmasına karar verdi. Buna göre, dava, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün üç ay içinde yenilememesi halinde açılmamış sayılacak ve işlemden kaldırılacak.
Davanın ardından gazetecilere açıklama yapan TİHV Başkanı Önen, davanın izinsiz yardım toplama ve uluslararası kuruluşlarla izinsiz görüşme gerekçeleriyle açılmış olmasının hukuki bir nedeni olmadığını söyledi. Vakıflar Genel Müdürlüğü müfettişlerinin hazırladığı raporların Genel Müdür tarafından titizlikle incelendikten sonra onaylanması gerektiğini ifade eden Önen, "Burada hukuki bir özensizlik var" dedi.