TİHV davasında 'takip' sona erdi

Devlet, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) yöneticilerinin görevden alınmasını talep ettiği davayı takipten vazgeçti. Dosyası 'müracaat'a bırakılan dava bir ay içinde yenilenmezse açılmamış sayılacak.

ANKARA - Devlet, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Yönetim Kurulu üyelerinin görevden alınmaları istemiyle açtığı davadan vazgeçti. Davayı açan Vakıflar Genel Müdürlüğü, davayı takibi bıraktı, bu nedenle de dünkü duruşmaya avukatını göndermedi. Bunun üzerine de dava müracaata bırakıldı. Bir ay içinde yinelenmemesi halinde dava hiç açılmamış sayılacak ve üç ay sonunda tümüyle ortadan kalkacak.
"Cezaevi raporunu İngilizceye çevirip uluslararası alanda dağıtmak, Avrupa Birliği kurumları ve Birleşmiş Milletler'e insan hakları konusunda rapor vermek, cezaevinden tahliye olan sağlık sorunları bulunan mahkûmların tedavisine katkı amacıyla yardım toplamaya teşebbüs ettikleri" gerekçesiyle TİHV yöneticilerinin görevden alınmaları istemiyle açılan
davaya dün devam edildi. Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki davaya, görevden azilleri istenen TİHV Başkanı Yavuz Önen'in de aralarında bulunduğu altı kişiyle avukatları Hüseyin Biçen katıldı. Davayı ABD Büyükelçiliği'nden Philip W. Kaplan, İsveç Kızılhaç Euromed'i temsilen Per Stadig, Demokratik Türkiye Forumu adına Helmuth Oberdiec, Uluslararası
İnsan Hakları Federasyonu'ndan (FIDH) Elsa Le Pennec ile Almanya ve Danimarka büyükelçiliklerinden temsilciler de izledi.
Önen: Zaten hukuki dayanağı yoktu
İzinsiz uluslararası ilişkiler kurmakla suçlanan TİHV yöneticileri mahkemede sürprizle karşılaştı. Vakıflar Genel Müdürlüğü avukatı duruşmaya katılmadı. Bunun üzerine söz alan davalı TİHV yöneticileri ve avukatları, duruşma saatinin üzerinden belli bir süre geçmiş olmasına rağmen davacı tarafın hazır bulunmadığını, bu nedenle kendilerinin de davayı takip etmediklerini söyledi. Yargıç Eray Karınca, davacı genel müdürlüğün davayı takip etmediği gerekçesiyle, mevzuat uyarınca, dosyanın müracaata bırakılmasına karar verdi. Yavuz Önen, davanın, izinsiz yardım toplama ve uluslararası kuruluşlarla izinsiz görüşme gerekçeleriyle açılmış olmasının hukuki bir dayanağı olmadığını yineledi.