TİHV: Sistematik işkence hâlâ var

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Yavuz Önen, çıkarılan bütün yasalara karşın işkencenin sürdüğünü, yargısız infazların kaygı verici bir artış gösterdiğini ileri sürdü.

ANKARA - Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Yavuz Önen, çıkarılan bütün yasalara karşın işkencenin sürdüğünü, yargısız infazların kaygı verici bir artış gösterdiğini ileri sürdü. Önen, Türkiye'nin 2004 yılı insan hakları karnesini şöyle özetledi: "İşkence, 2004'te de, sistematik bir biçimde, polis, jandarma ve özel timler tarafından sorgulama merkezleri ve diğer alanlarda uygulandı. TİHV'in tedavi hizmeti sunduğu 918 kişinin 337'si işkence gördüğünü beyan ettti. Beş kişi de gözaltında yaşamını yitirdi.
İşkencenin önlenmesine yönelik değişiklikler olumlu olmakla birlikte yasalarda daha fazla temizliğe gidilmeli. Kürt sorununun çözümünde işlevli olacak bir bölgesel demokratikleşme ve kalkınma planının hazırlanması beklentisi, hükümet tarafından ciddiye alınmadı. Terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması için yönetmelik çıkarıldı, ancak birçok zarar kapsam dışı bırakılırken, zarar tespit komisyonlarında sivil örgütler dışlandı."


    http://www.radikal.com.tr/7335807335800

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.