Tijen Mergen yaşadıklarını anlattı

Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve 3 gün sonra dün akşam saatlerinde diğer 7 kişiyle birlikte serbest bırakılan Doğan Gazetecilik İcra Kurulu üyesi Tijen Mergen, gözaltı süresince yaşadıklarını anlattı

Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve 3 gün sonra dün akşam saatlerinde diğer 7 kişiyle birlikte serbest bırakılan Doğan Gazetecilik İcra Kurulu üyesi Tijen Mergen, gözaltı süresince yaşadıklarını anlattı.

Beraberindeki 7 kişiyle birlikte Adliye'deki sorgusundan sonra serbest bırakılan Mergen, 'tek suçumuz kızların eğitimine katkıda bulunmak' derken, göz altında yaşadığı çok ilginç detayları ve farklı uygulamaları canlı yayında anlattı. Savcının kendisine genelde ÇYDD ile ilgili sorular yönelttiğini, bu sorulardan bazılarının da dinlemeye takılan özel telefon konuşmalarına dayandığını söyleyen Tijen Mergen, kendisini sorgulayan savcıların ellerinde çok az veri bulunduğunu ve kısıtlı bilgilerle sargulamaya çalıştıklarını söyledi.

Ergenekon soruşturması kapsamında Nursel Gülten, Belkıs Bağ, Gülfer Alparslan, Şükriye Varlık, Ferhat Şenatalar, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Saymanı Perran Yorgancıgil, ÇYDD Beyoğlu Şube Başkanı Oya Adalı ile birlikte serbest bırakılan Tijen Mergen savcıların, bir telefon konuşmasında kullandığı 'hangi takımla gidiyorsunuz' sözüne bile takıldığını ve kendisine 'takımla neyi kast ediyorsunuz?' diye sorduğunu belirtti.

Yemek olarak günde iki kez bir gazete parçasına sarılı yarım ekmek arasında peynir ve zeytin verildiğini söyleyen Tijen Mergen'in gözaltında yaşadığı zorluklar, ilginç koğuş arkadaşı ve diğer tüm detayları haberin videosunda bulabilirsiniz.

EĞİTİM GÖNÜLLÜSÜ TİJEN MERGEN

Ergenekon kapsamında gözaltına alınan Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Üyesi Tijen Mergen'in fikir öncülerinden olduğu eğitime destek projesi Baba Beni Okula Gönder (BBOG), bugüne kadar 7 bini aşkın kız öğrenciye burs verilmesini sağladı. Milliyet'in yürüttüğü ve 23 Nisan'da dördüncü yaşını kutlayacak kampanyanın isim annelerinden ve yürütücülerinden olan Mergen, kız çocuklarının okuması için çaba harcayan bir eğitim gönüllüsü...
ÇYDD ile Milliyet Gazetesi'nin birlikte yürüttüğü BBOG, 23 Nisan 2005'te yola çıkıldığından bu yana, 110 binin üzerinde destekçiden yaklaşık 30 milyon TL'lik kaynak sağladı. Kampanya kapsamında 28 kız öğrenci yurdu, 10 ilköğretim okulu yapıldı ve 7 bin 156 kız öğrencinin üç yıllık bursları karşılandı. Toplam öğrenci kapasitesi 3 bin 185'e ulaşan yurtlarda barınan 96 lise son sınıf öğrencisinden 26'sı üniversiteyi kazandı.
Kampanya kapsamında sosyal konularda da pek çok faaliyet gerçekleştirildi. AÇEV'le işbirliği içinde 5 ilde yaklaşık 500 anne babaya "Çocuğum ve Ben Seminerleri", 81 YİBO ve PİO yöneticisine Özel Okullar Birliği Derneği'yle birlikte 2 günlük özel bir yatılı okul yönetimi semineri, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlama Vakfı ile birlikte yurtlarda kalan kızlara ve öğretmenlere "Ergenlik Dönemi ve Hijyen" eğitimi verildi. Ayrıca, 12 kız öğrenci yurdunun sosyal odaları, bilgisayar, müzik ve resim araçlarıyla donatıldı, kız öğrenci yurt kütüphanelerine kitap gönderildi, köy okullarına 19 bin kitap ulaştırıldı.