Tıkanıklığı aşma arayışı

Tıkanıklığı aşma arayışı
Tıkanıklığı aşma arayışı
PKK'nın çekilme yöntemi konusundaki anlaşmazlığı aşmak amacıyla son iki günde baş döndürücü bir trafik yaşandı. Şimdi 'sessiz çekilme' gündemde.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Çözüm süreci, darbelere dayanıklılığını bir kez daha test ediyor. Abdullah Öcalan’ın Nevruz açıklamasında, TBMM’nin PKK ’lıların sınırdışına çekilmesi sırasında devrede olması gerektiğine dair bir bölüm vardı ve Kandil, Meclis devreye girmediği için Türkiye’yi terketme konusunda ayak diretiyordu. AK Parti , silah bırakma aşamasında TBMM’de kurmayı planladığı ‘Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu’ için dün resmi adım attı. Âkil Adamlar Komisyonu da ete kemiğe büründü. BDP heyeti işte bu pozitif gelişmelerle dolu bir çantayla dün İmralı’ya gitti.

TBMM’nin devreye girmesi, Mec-lis’in rolü konusunda Öcalan’ı yumuşatsa da çekilme yöntemi konusundaki sorun tam olarak aşılamadı. Başbakanlık’ta çözüm zirvesi yapıldı. Süreçte aktif rol alan bir isim, “Sorun aşılmaya çalışılıyor” dedi.

MİT yetkililerinin Öcalan ile yaptığı son görüşmelerde, genel bir durum değerlendirmesi yapıldı ve süreçle ilgili olumlu gelişmeler ele alındı. MİT’in İmralı ziyaretinin amacı, Öcalan’dan açık bir çağrı alıp, çekilme konusunda Kandil’de oluşan tereddütlerin giderilmesi için yeni bir fırsat yaratmaktı. Öyle ki Kandil’den Öcalan’ın görüntülü ya da sesli mesajının iletilmesi gibi talepler dahi geliyordu.

İKİ SÜRPRİZ GELİŞME
MİT’in Öcalan’ı ikna etmek için yeterince malzemesi de vardı. Nevruz açıklamasından sonra Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda KCK sanığı serbest kalmıştı. Hükümet, Âkil İnsanlar Komisyonu listesini açıklamıştı. Bununla da kalınmamış, TBMM’nin devreye girmesi için Araştırma Komisyonu kurulması amacıyla düğmeye basılmıştı. Bu gelişmeler, Öcalan tarafından da yakından izleniyordu.

Bütün bu gelişmeler yaşanırken, önceki gecenin sürprizi Başbakanlık konutundaki süreç toplantısı oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın en yakın kurmaylarıyla yaptığı toplantıda yaşanan sıkıntı masaya yatırıldı. İmralı’ya haftasonu yapılması öngörülen BDP heyetinin ziyaretinin düne alınması ikinci sürpriz gelişmeydi. BDP heyeti İmralı’ya vardığında, AK Parti de çözüm sürecini değerlendirmek üzere TBMM’de araştırma Komisyonu kurmayı kararlaştırmıştı ve ilgili önerge Meclis’e sunulmak için yola çıkmıştı. Böylece, heyetin İmralı ziyareti ile TBMM’de Çözüm Sürecini Değerlendirme Araştırma Komisyonu kurulması gibi iki önemli adımın eşgüdümlü atılması, Öcalan’dan yeni bir çağrı gelme ihtimalini güçlendiriyordu. Buna karşın, BDP heyetinden açıklama yapılmaması ve ziyaretin gizli tutulmaması istendi.

EN KRİTİK 10 GÜN
Ankara, BDP heyetinin ziyaretinden sonra Öcalan’ın Kandil’e, ‘çekilmeye başlayın’ çağrısı yapmasını bekliyordu. Ancak ziyaretten sonra gelen sinyaller, sorunun tam aşılmadığını gösteriyordu. Heyetin önceki ziyaretlerin aksine bu ziyarette sessiz kalmayı tercih etmesi de görüşmelerin devam ettiğinin göstergesiydi. Öyle anlaşılıyor ki TBMM’de kurulacak komisyon, BDP’yi de Öcalan’ı da tatmin edebilir. Ancak, Başbakan’ın “Silahları gömün çıkın” çağrısı, Kandil gibi Öcalan tarafından da benimsenmemiş. Haliyle, Öcalan’dan PKK’ya ‘silahları gömerek Türkiye’yi terkedin’ çağrısının gelmesini beklemek zor ama PKK’nın geldiği yollardan sessiz sedasız çekilmesi mümkün. Gelen sinyallerden, önümüzdeki 10 günün Türkiye açısından sorunun aşılması amacıyla izlenecek baş döndürücü bir trafiğe sahne olacağını çıkarabiliriz.


  http://www.radikal.com.tr/1128046112804611

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu surec, Kurdlerin Turkiyeye uzattigi son baris elidir! - mhmtthr

  Kurd yetkilileri ve gucleri defalarca baris diyor ve baris icin silahi bir daha eline almamak uzere birakmak istiyorlar. Turkiye bu firsati kacirmamali. Serafettin Elci'yi rahmetle aniyorum.'Bu generasyonla bu sorun cozuldu cozuldu yoksa, hic bir zaman eskisi gibi olmayacak' diyordu. Kurt halkinin bu surecten umduklari beklentiler karsilanmasa, hicbir sey eskisi gibi olmayacak. Tikanmayi kurtlerde bulmuyorum. Surece hazirliksiz giren akp'nin kendi cozumunu dayatmasindan kaynaklanan bir tikanma soz konusu. Kurdler gecmisteki aci tecrubelerinden, hakli olarak bir guvence bekliyorlar bu da cok dogal olan bir sey. Bu guvence de meclis guvencesidir. Kurtler bunda kesinlikle direnmelidir.

  Yasal guvence olmadan olmamali - pierrecurie

  Cok bedeller odendi, Kurtler yasal guvence ve Kurt Sorunu'nun yasal olarak kabul eidlmesini gormeden cekilme olsun istemiyor. AKP "Kurt Sorunuu Cozuyorum' bile diyemiyorsa "terorist"deyip duruyorsa cekilme olmamali.

  sesizce cekilmenin alternatifi nedir? - HDI

  davul zurna ile cekilme mi? saga sola ates acarak cekilme teklif eden mi var TC gene lafi suya yaziyor. 1-pkk li bir kardesim yakinim olsa bu formule yanasacak gibi gorunen BDP nin kapisina dayanirdim, nicin? cok basit tbmm den yasa gucunde bir evrak kararname cikmamasi durumunda, pkk li ler gecerken her hangi biri (bu asker veya korucu da olabilir) bu pkk lileri tararsa halihazirdaki yasalara gore hic bir sekilde yargilanamaz. bu yasalara gore PKK liler "terorsit" otekiler de "guvenlik gorevlisi" ellerinde yetki var ve bunu icra etmis olacaklar. olen genclerde oldukleri ile kalacak. 2-TC hukumeti tbmm den bir kararname dahi cikarmaya yanasmiyor, neden? cunku yillardir terorist dedigi PKK yi bir anda teroristlikten cikartmis olacak. bu da PKK nin eline hukuki bir varaka verecek. PKK bu evrak ile uluslararasi arena da da teroristlikten cikmis olacak. YAZILI kulture halen cok yabanci oldugu anlasilan Kurdler, sirtlarina vurularak sozle kafaya aliniyor. colugu cocgu yakini PKK de olanlara duyrulur, evlatlarinizi bu politikacilarin (AKP ve BDP de dahil, ilaveten hala uygar bir platforma yanasmayan CHP ve MHP de bu isin ilavesi) insafina birakmayin.

  Güzel günlere - sabahattinali

  100 yıllık kabus biteceğe benziyor..

  Başbakan fügüranmı? - yuzucu

  Bazı köşe yazarları ile buraya yorum yazanlar galiba başbakanı fügüran zannediyor,başbakan konuşmamalıymış diye yorumlar var.Bu sorunun çözülmesinde asli faktör başbakandır.bunu Kürtlerin ileri gelenleri de dahil herkes kabul ediyor,çünkü siyasi ve devlet iradesi onun şahsında birleşmiştir.Silahlı veya meclisi işe karıştırarak çekilmek istemek,örgütün propogandasına alet olmak demektir ve sonu HABUR sürecine benzer.Netice herkesin hayrına ise bunlar teferruattır,bir şekilde çözümü bulunur.

  oyalama - erdal mirza

  İktidarın bu işi yeteri kadar planlama yapmadan ortaya attığını düşündüren bir örnek.İnsanlar sınırdan nasıl giriyorsa,öyle çıkarlar.bu işi büyütmenin ne anlamı var?yok 'silahlarını gömsünler,yok gizliden gitsinler'.bunların tümü işi oyalamaya matuf şeyler.her işi 'mutfakta'pişiren iktidar bunu neden kamuoyu önünde tartışıyor.burnumuza kötü kokular geliyor.amaç barış mı,yoksa.....

  Ne kadar severmişiz terörü - Ukelaa

  Bu güne kadar dünya tarihinde görülmemiş bir olay yaşanıyor , bir terör örgütü lideri her ne pahasına olursa olsun terörü sonlandırmaya çalışıyor . Ama en acısı çoğunluk olan kendini Türk olarak tanımlayan kesim ise ne kadar hazımsız olduğunu apaçık ortaya koyuyor . Pan Tükizm ile başlayan bağnazlık ve toplumu bölme süreci ne kadar iyi beyin yıkamışki hala Hitler dönemi kindarlığıyla onurlu bir uzlaşı yerine illa karşı tarafın komple ezilmesi derdindeyiz . Utanmasak gaz odası isteriz diye tutturucaz . Yabancı turistler bize barbar dediğinde hayır biz Osmanlının torunlarıyoz diye kafa tutardım , artık haklısınız biz İttihat Terakki'nin barbar Türkleriyiz diyeceğim , kimseye yalan borcum yok .