TİKKO kurucusu Kaypakkaya´yı anma etkinliğinde olay

TİKKO kurucusu Kaypakkaya´yı anma etkinliğinde olay
TİKKO kurucusu Kaypakkaya´yı anma etkinliğinde olay
Çorum'da yasa dışı TİKKO örgütünün kurucusu İbrahim Kaypakkaya, ölümünün 40'ıncı yılında mezarı başında anma töreninde olay çıktı. Jandarma, göstericilerin linç etmek istediği sivil güvenlik görevlisini havaya ateş açarak kurtardı

ÇORUM - İbrahim Kaypakkaya'yı anma etkinliğine katılmak için Bursa Ankara , Amasya, Çorum'dan otobüslerle gelen yaklaşık 500 kişi, Karakaya Köyü mezarlığına geldi. Jandarma , mezarlık girişinde kimlik kontrolü yapmak isteyince kalabalık 'Devrim şehitleri ölümsüzdür' sloganları atarak önce Çorum- Ankara karayolunu trafiğe kapattı. Ardından jandarmanın kurduğu barikatı aşarak mezarlığa girmek isteyen grup, bu sırada kamerayla çekim yapan sivil güvenlik görevlisini linç etmek istedi. Tarlalar arasındaki kovalamaca sırasında jandarma havaya ateş açarak güvenlik görevlisini linçten kurtardı.

OLAYIN ARDINDAN JANDARMA BÖLGEDEN ÇEKİLDİ

Çorum Jandarma Komutanı Albay Hakan Saraç'ın girişimiyle gerginliğin daha da tırmanmaması için jandarma bölgeden çekildi. Kalabalık da mezarlığa girerek İbrahim Kaypakkaya'nın mezarı başında anma töreni yaptı. Saygı duruşunda bulunan kalabalık, yapılan konuşmaların ardından yine geldikleri otobüslere binerek bölgeden ayrıldı.(dha/Yusuf Çınar)


  http://www.radikal.com.tr/1134126113412612

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ayrıca bilgi kirliliği yaratmayalım - caglar1914

  Kitle trafiği kapatmadı. Zaten böyle bir anmanın olacağını bilen trafik polisleri karayolunu kontrollü bir biçimde trafiğe kapattı çok kısa bir süreliğine 5 dakikalığına filan. Kitleden hiç kimse çıkıp araçları durdurup trafiği kapatmadı. Ne olacak bu basınımızın hali.

  Güvenlik görevlisi linç edilmek istenmiş. - caglar1914

  etrafında hiç bişey olmamasına rağmen mezarlığa karakol yapan zihniyetin sahipleri kaypakkaya'nın fikirlerini yaşatanlara saldırmakta. Öyle ki anmaya gitmek için herkesi teker teker GBT'sine bakılmak istenmekte ve önceki anmalarda olduğu gibi o GBT taramalarının hepsi insanlara soruşturma olarak geri dönmekte olduğunu iyi biliyoruz. Kitle kimlik kontrolü yaptırmayarak haklı olarak barikatları yıltı ve mezarlığa doğru yürüyüşe geçtiği sırada otların arasına saklanıp insanların görüntülerini çeken o şahısa (yani sizin 'linç edilmek istenen sivil güvenlik görevlisini' fark etti ve tepkisini ortaya koydu. Kitleden önce oraya "pusu" misali saklanıp insanların görünütüsünü almak isteyen o şahıs kimdir neye hizmet ediyordur. O kişi o gürüntüleri ne amaçla çekiyordu? Bunun cevaplarını sırf "kaypakkaya'yı savunmak onurdur" dedikleri için onlarca hatta yüzlerce yıl ceza alan arkadaşlarımızdan biliyoruz.

  RUHUM DARALIYOR.. - ters yuz

  Bu gazete artik kendini gazete sanarak cikiyor ama aslinda gazete degil,uyusunda buyusun neni, isterseniz artik isminizi RADIKAL degilde NENI gazetesi olarak degistirin, yahuu siz radikalin turkce anlaminidami bilmiyorsunuz su yaptiginiz habere bakin..

  IBRAHIM YOLDAS.... - Qundur_

  "....unutmam 18 mayisi,18 mayisi unutmam..... iscinin koylunun kurtulus ordusu devrimci erleriz...... olumlerden yeniden dogan olmeyen devrimci erleriz......onderimiz ibrahim yoldas korkmayan devrimci erleriz..."iskencede ,ser verip sir vermeyen buyuk insan gercek kominist bugunde onununde saygiyla egiliyoruz....

  Onlar - gazetey

  Onlar insan onuru, tam bağımsız Türkiye için tek bir saniye düşünmeden canlarını verdiler ve arkalarına bakmadan gittiler. Şimdi yobazı, liboşu, faşist kürtcüsü emperyalistler ile işbirliği içinde ideallerini karartmaya çalışıyorlar. Bu mücadele hep vardı hep olacak Sonsuza kadar. Kötü varsa iyi de var. Karanlık varsa aydınlıkta var.

  Mezarlıkta kimlik kontrolü - BiDakka_Var

  Olur mu yani şimdi? Bu insanlar hiç mi bir yere Jandarma ve Polis olmadan gidemez hiç bir yerede toplanamaz? Neden bu "güvenlik" güçleri hep olay çıkartır? Jandarma komutanının sağ duyusu belki de bir çok can kurtardı. Bırak toplansın, bağırsın, çağırsın gitsinler evlerine. Demokrasilerde bağırttırmak ve bağırmak özgürlüğü vardır.

  ONUR - ganjml

  Bu çelik aldığı suyu unutmadı unutmayacak,adın onurdur,anısı ve mücadelesi önünde saygıyla eğiliyorum.