'Tillo' tabelaları asıldı, halk halayla kutladı

'Tillo' tabelaları asıldı, halk halayla kutladı
'Tillo' tabelaları asıldı, halk halayla kutladı
Siirt'in Aydınlar ilçesinin, 'Tillo' adını geri almasıyla ilgili kanun teklifinin yasallaşması ardından, ilçedeki eski tabelalar sökülerek yerlerine 'Tillo' yazılı tabelalar asıldı. Törende Vali Ahmet Aydın ile vatandaşlar halay çekti.

SİİRT – TBMM Genel Kurulu'nda Siirt'in Aydınlar İlçesi'nin ismi, 'Tillo' olarak değiştirilmesi hakkındaki kanun teklifinin kabul edilerek yasallaşması ardından bugün ilçede Aydınlar tabelaları sökülerek yerlerine ‘Tillo’ yazılı tabelalar törenle yerleştirildi. Törende Vali Ahmet Aydın ile vatandaşlar halay çekti.

Siirt'in Aydınlar İlçesi'ne eski adı Tillo'nun yeniden verilmesi ardından bugün ilçede tabelaların değiştirilmesi için tören düzenlendi. Törene Ak Parti Siirt milletvekilleri Osman Ören ve Afif Demirkıran, Vali Ahmet Aydın, Tillo Belediye Başkanı Mesut Memduhoğlu ve ilçe sakinleri katıldı. Kaymakamlık, belediye ve ilçe girişinde Aydınlar yazılı tabelalar indirilerek yerlerine 'Tillo' yazılı tabelalar asıldı. Törende Vali Ahmet Aydın ile çok sayıda kişi davul zurna eşleğinde halay çekti. Sırtlarına Türk bayrakları asılı bulunan öğrenciler ile ilçe meydanında oturarak 'Tillo' yazısı oluşturdu.

Siirt Valisi Ahmet Aydın, çok anlamlı ve mutlu bir günde olduklarını belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bakan ve milletvekillerine teşekkür etti. Aydın, şöyle konuştu:

"Tillo'muz yıllardan beri bu ismi özlemişti. Yaklaşık 49 yıldır isminden mahrumdu, hasret giderildi. Çok şükür resmen de kabul edildi ve 'Tillo' ismi de monte edildi. Allah hayırlı uğurlu etsin. 1.5 yıldır yaklaşık buradayım. Sorduğumuz zaman Aydınlar'ı tanımıyorlar. Birçok misafir geliyor 'Tillo nerede?', 'Aydınlar nerede?' diye soruyor. Yıllardan beri Tillo ismi gönüllere nakş edilmiş, halkımızın bildiği bir isimdi. Ben şuna inanmış bir insanım; bir belde, köy, şehrin insanı eğer o ismi istiyorsa muhakkak yerine getirmek lazım. Yani bu önemli bir isim, çok şükür bu yerine getirildi. Milletimizden korkmamak lazım, devletle millet el ele verdiği zaman her şey güzelleşiyor tekrar Allah hayırlı uğurlu etsin emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Tillolular, hatta Tillo'dan geçen insanların memnun olduğu gibi, yerin altındaki Fakirullah Hazretleri memnun oldu, İbrahim Hakkı Hazretleri, Şeyh Mücahit, Mollo Kebir, Hamza Kebir hepsi memnun oldu."


TURAN KOYUNCU / DHA


  http://www.radikal.com.tr/115993411599344

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  başlık niye yanlış olmuşki? - intro

  aydınlar iken tillo olmuş... başlık bunu yazıyor. üstelik tillo'nun kürtçe bir kelime olduğunu tek bir yerde kürt,kürtçe kelimesi olmadığı halde bir yorumcunun haberle ilgisi olmayan bir yorum yazması haberi okumadığını net açıklyor.üstelik o yorumu beğenen radikal takipçisi de 70 üzeri beğendiğini gösterek pek de bilinçli olmadığının işaretlerini vermektedir. yorumcunun bunu düzeltmesini talep ediyorum..

  başlangıç güzel - PAN-ZEHİR

  En azından bir yerden başlanmış AKÇABURGAZLI, illa Kürt olmasına da gerek yok.

  Tayyip bey ilk önce - kaşınan adam

  Tayyip bey yerleşim birimlerine asıl isimlerini verme konusunda Emine hanımın memleketetinden başladı.İkinci sırada kendi memleketi Güneysu yani orjinal ismi ile Potamya olmalı.Daha sonrada cesareti yeterse İstanbulu Constantinapol yaparak Anadoluyu Türklerden ve Türkçeden arındırma işinde, 1920 lerde İngliz,Fransız,İtalyan ve Yunanlıların yapamadığını yaparak Dünya tarihine adı altın harflerle yazdırır.

  Başlığınız yanlış - akçaburgazlıyekta

  tillo kürtçe bir kelime olmadiği gibi tillo bir kürt yerleşimi de degil. Tillo arapca dilinden gelen bir sözcük olup ilce merkezinin nufusunun nerdeyse tamami da araptir. Oldukca da kucuk bir kasabadir. Tillo'dan baslanmasinin en onemli nedeni emine erdogan'in memleketi olsa gerek.