Timaş Yayınları: Penguenlerimiz başörtülü geldi

Timaş Yayınları: Penguenlerimiz başörtülü geldi
Timaş Yayınları: Penguenlerimiz başörtülü geldi
'Başörtülü Penguenler' haberlerine Timaş Yayınları tepki gösterdi: Penguenlerin başörtülerini biz takmadık.

Radikal.com.tr - Timaş Yayınları’ndan çıkan “Paytak Penguenler ile Tanışalım” adlı hikâye kitabında yer alan penguenlere başörtüsü çizildiği haberlerine yayınevinden itiraz geldi. Timaş Yayınları'nı kendisini, 'kitabın orijinal baskılarında da penguenlerin başörtülü olduğunu' belirterek savundu.
Haberin yer aldığı yayın organlarının isimlerini sıralayarak bunları "28 Şubat zihniyetini hortlatmakla" suçlayan açıklamada, "Söz konusu haberde adı geçen kitap , 2011 yılında yayınevimiz tarafından yayımlanan ‘Sevimli Hayvanlar’ adlı serinin bir parçası olup, iddia edildiği gibi bir ders kitabı değildir. Kitap ilk olarak Hindistan menşeli, Virginia merkezli Amerikan Kapps Books tarafından İngilizce olarak yayınlanmıştır. Ardından kitabın Fransızca ve diğer dillerdeki versiyonları birçok ülkede çocuklarla buluşmuştur. Herhangi bir art niyet içermeden orijinal dilinden eksiksiz bir şekilde ve aynı görsellerle Türkçe’ye çevirdiğimiz eserin yukarıda geçen mecralarda ve sosyal medyada kasıtlı olarak yayınevimize toplu ve organize bir saldırı mantığı ile afişe edilmesi, geçmişte aynı şekilde ve aynı isimler tarafından yapılan karalama kampanyalarını hatırlatmaktadır" denildi.


  http://www.radikal.com.tr/112500111250016

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tutturabilirsek mantigi - bilgekagan

  He inegin altinda buzagi aramak bazi yayin organlari icin asil gorev haline geldi. Dini inanclari cagristiran herseye elestirisel bir bakisla yaklasan mantik bu haberde de goruldugu gibi gorevini yapmis... Anne pengueni basortulu cizmek bir insani neden rahatsiz eder anlamak cok guz dogrusu...

  Siz araştırmaya tenezzül etmemişsiniz ama - generalduncan

  Ben araştırdım. Bu yayınların orijinalinde 4 kitap serisi var. Sadece başörtülü pengueninki yayınlanmaya değer görülmüş ki diğer ahtapotlu olan falan çevrilmemiş. Konsepte uyan (dinibütün) bir tek penguen varmış anlaşılan. Eh, hayvanlı çocuk kitaplarına "Allah'ın İsimlerini Öğreniyorum", "Boyuyorum Ayet Öğreniyorum" gibi isimler takan bir yayınevinden de bu beklenir zaten.

  Bu mudur sizin gazetecilikten anladiginiz? - Ayse Sule

  Sirf gundem olusturmak icin daha ne kadar sacmalayacaksiniz diye hayret ve ibretle seyrediyorum. Muhalif gazeteciligin de asgari bir akil ve ahlak esigi olmali degil mi? Sakin bana "cocuklarimizin selameti icin" diye amalamayin. O cocuklar, basortusunu zaten sokaklarda, pazarlarda, hatta kendi evlerinde hergun goruyorlar; ustelik zaten taniyip guvendikleri ninelerinin, komsu teyzelerinin ve belki de annelerinin baslarinda. O yuzden, masal kitabindaki anne penguenin basinda gorseler ne olur, gormeseler ne olur?! Ustelik, surekli yabanci menseili cigi filmlere ve masal kitaplarina maruz kalan cocuklarin, arada bir de olsa boyle tanidik gorsellerle karsilasmalarinda nasil bir tehlike/zarar olabilir ki? Bence ortada varsa bir tehlike o da, cocuklarin sinir tanimayan hayal dunyalarinin hep ayni kuresel sermaye cevrelerince sekillendirilip kisitlanmasi.

  Bilelim,öğrenelim! - rawnerve

  Aaa! Yoksa bilmiyor musunuz?Penguenler dinibütün yaratıklardır.

  yalanci basinin isimleri? - ckk

  Aciklamada yayinlanan yalanci basinin isimlerini RAdikal neden yayinlamiyor, insan merak ediyor. Bu ulkede en cok yalani, dolani yapan Hurriyet gibi gazete basta olmak uzere, hikayeler uyduran OdaTV tarzi sitelerin ismini yazmaya utaniyor musunuz? Utanmayin. Bu millet aliskin basinin yalanciligina.

  penguende mi sizi kışkırtıyor - demlicay2011

  sınırları genişletmişiniz fantazi aleminde. sıra animale mi geldi. yuh.