Times: ABD ve Türkiye arasında güvenli bölge gerilimi var

Times: ABD ve Türkiye arasında güvenli bölge gerilimi var
Times: ABD ve Türkiye arasında güvenli bölge gerilimi var
Times gazetesinde yayınlanan bir haberde, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun salı akşamı yaptığı "Güvenli bölge için ABD ile anlaştık" açıklamasının ABD Dışişleri tarafından derhal yalanlanmasının, iki ülke arasındaki 'Suriye gerilimi'nin işareti olarak gösterildi.

RADİKAL – Britanya’nın önemli gazetelerinden Times, Suriye sınırında oluşturulması planlanan güvenli bölge konusunda Türkiye ve ABD arasında ciddi görüş ayrılıkları bulunduğunu öne süren bir haber yayınladı.

BBC Türkçe servisinin Times’tan aktardığı haberde Türkiye ile ABD arasında bir Suriye gerilimi yaşandığına ilişkin iddia şöyle dile getiriliyor:

"Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri, Suriye'nin kuzeyinde bir 'güvenli bölge' oluşturulması planları konusunda çarpıcı şekilde zıt yorumlar getirdi. Bu durum, perde arkasında gerilimin devam ettiğine işaret ediyor."

"NATO müttefikleri, iki hafta önce Türkiye sınırındaki 61 millik (Yaklaşık 98 km) bir bölgeyi Irak Şam İslam Devleti militanlarından arındırmalarına yardımcı olmak için Suriyeli muhaliflere hava desteği sağlanması konusunda birlikte çalışacaklarını açıklamıştı."

"ABD'ye ilk kez İncirlik dâhil Türk üslerini kullanma izni verildi ve pazar akşamı Amerikan F-16'ları geldi."

"Ancak hangi Suriyeli grupların önerilen bölgede, IŞİD'le savaşacağı ve bunların Türkiye ya da ABD'den ne tür bir destek alacağı henüz belirsiz."

"Türk yetkililer, güvenli bölgenin oluşturulabilmesi için ABD'nin bölgenin IŞİD güçlerinden arındırılmasında tam işbirliği yapacağı mesajını verdiler. Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu CNN'e 'IŞİD'den arındırılacak bölgenin denetimi ve güvenliğinden Suriyeli muhalif güçler sorumlu olacak, gerekli hava savunma ve desteği ABD ve Türkiye tarafından sağlanacak' dedi."

"Ancak bu açıklama, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner'in açıklamasıyla çelişiyor. Toner, 'Bir tür bölge konusunda bir anlaşma yok' dedi. Toner, Türk yetkililerin açıklamasından haberi olmadığını, bu nedenle yorum yapamayacağını söyledi, 'İddialarını reddetmiyorum' dedi. Ancak sözcü ekledi: 'Açıklamalarımızda çok açık olduk ve herhangi bir bölge, güvenli alan söz konusu değil. Burada bunu konuşmuyoruz. Burada IŞİD'in bölgeden çıkartılabilmesi için sürdürülebilir çabadan bahsediyoruz' dedi."