Tinkalar imha edilecek

Abant Gölü'ne nasıl ve kimin tarafından getirildiği bilinmeyen, ama sayıları hızla artan tinka balıkları için operasyon başlatılıyor. Operasyon sonucu gölden tek tek çıkarılacak tinkalar, yem fabrikasına gidecek veya gömülecek.

BOLU - Abant Gölü'ne nasıl ve kimin tarafından getirildiği bilinmeyen, ama sayıları hızla artan tinka balıkları için operasyon başlatılıyor. Operasyon sonucu gölden tek tek çıkarılacak tinkalar, yem fabrikasına gidecek veya gömülecek.
ODTÜ, Hacettepe ve İnönü Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan bir heyetin yaptığı araştırma sonucunda, tinka (hollanda sarısı) cinsi balıkların endemik abant alasının neslini tehlikeye soktuğu tespit edildi. Çevre ve Orman Müdürü Ökkeş Bahadır, "Abant Gölü'ne nasıl geldiği bilinmeyen ancak son derece hızla üreyerek göldeki balıklar için baskı oluşturmaya başlayan tinka cinsi balıklar, endemik abant alasının neslini tehlikeye sokmuş durumda. Tinkaların gölden çıkarılması için genel müdürlüğümüzden olur aldık. Olur gelir gelmez tinkaların Abant Gölü'nden tasfiyesine başlayacağız" dedi.
Her koşulda yaşıyorlar
Çevre ve Orman Müdürü Bahadır, Abant Gölü'nden çıkarılacak tinkaların, orman içi sulara veya göllere bırakılmaları gibi bir düşüncelerinin olmadığını belirterek "Her türlü koşulda yaşayan bu balıkları, orman içi sulara ya da göletlere bırakarak oraları da kirletmek istemiyoruz. En iyisi, bu balıkları açılacak bir çukura gömerek imha etmek ya da yem fabrikasına göndermek olur" diye konuştu.