Tıp dünyası 14 Mart Tıp Bayramı'nı 'G(ö)revde' kutladı, eylem sönüktü

Hükümetin sağlık politikalarını protesto eden sağlık çalışanları, dün 14 Mart Tıp Bayramı 'g(ö)revde' kutladı. Ancak Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın 'Hastalara bakmayanlar hakkında işlem yaparız' uyarısı etkili oldu, eyleme katılım oranı düşük kaldı.

ANKARA / İSTANBUL - Hükümetin sağlık politikalarını protesto eden sağlık çalışanları, dün 14 Mart Tıp Bayramı 'g(ö)revde' kutladı. Ancak Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın 'Hastalara bakmayanlar hakkında işlem yaparız' uyarısı etkili oldu, eyleme katılım oranı düşük kaldı.
Ankara'da Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Dev Sağlık-İş ve KESK'in de destek verdiği 'G(ö)revdeyiz' eylemi kapsamında iş bırakan yaklaşık 500 sağlıkçı, slogan atarak Sağlık Bakanlığı'na yürüdü. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar ise Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doktorlara karanfil dağıtırken, "Bayramların eylemlerle değil, bayram gibi kutlanması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
İstanbul'da eylemler dün sabah Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan basın açıklamasıyla başladı. Birçok hastaneden 300 kadar sağlık çalışanı, saat 12.00'de Galatasaray Lisesi önünde buluşarak sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı'na yürüdü. TTB Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakırken, "14 Mart, bizim sağlık sorunlarını tartıştığımız bir gündür. Bugün sorunları halkla paylaşmak için yaptığımız eylemler suçsa, bu suça devam edeceğiz" mesajı verdi.
İzmir'de bazı hastanelerle sağlık ocaklarında yapılan eylemlere katılanlar, daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı. Göstericiler Sağlık Bakanlığı aleyhine sloganlar atarak gittikleri İl Sağlık Müdürlüğü önünde İzmir Tabip Odası üyeleriyle buluştu. Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner, "İzmir'de sağlık ocaklarının tabelasını indirirseniz iyi saklayın, hepsini yerine takacağız" diye konuştu.
TTB: Beklediğimiz gibi
TTB, eyleme katılımların beklendiği gibi olduğunu açıkladı:
"Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük illerde örgütlü ve kitlesel eylem yapıldı, birkaç ilin tabip odası zaten katılmayacaklarını açıklamıştı. Diğer illerde lokal eylem yapıldı veya iş yavaşlatıldı."
Akdağ: Vatandaşıma zarar gelirse...
Tıp Bayramı ve eylemler dün Meclis Genel Kurulu gündemine de gelirken Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Vatandaşımın sağlık hizmeti alması konusunda bir tanesinin kılına zarar getirecek bir şey yapılırsa, hükümet adına elbette buna tavır gösteririm ve gereken idari soruşturmayı da açarım" dedi.
Ne istiyorlar?
Sağlık ocaklarının kapatılmasını da içeren 'sağlıkta dönüşüm' programına karşı çıkan sağlık çalışanları, dün basın açıklamalarında isteklerini şöyle sıraladı: "Ücret farklılığının giderilmesi, çalışma sürelerinin diğer kamu personeliyle eşit hale getirilmesi, personelinn bölgeler arasında dengeli dağılımının sağlanması, özel hizmet tazminatı, izin süresi ile iş riski zammının artırılması." (Radikal, dha, aa)