Tıp merkezleri 1 Temmuz'dan sonra SSK ve Bağ-Kur'luya açılıyor

Tedavi olmak için sadece bağlı oldukları kurumların hastanelerine gitmeye mahkûm olan Bağ-Kur ve SSK'lı hastalara, devlet, üniversite ve özel hastanelerden sonra tıp merkezleri de kapılarını açtı.

ANKARA - Tedavi olmak için sadece bağlı oldukları kurumların hastanelerine gitmeye mahkûm olan Bağ-Kur ve SSK'lı hastalara, devlet, üniversite ve özel hastanelerden sonra tıp merkezleri de kapılarını açtı. Tıp merkezleri, 1 Temmuz'dan itibaren Bağ-Kur ve SSK'lı hastalarda sevk aramayacak, ücret almayacak.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 637 tıp merkeziyle ön anlaşma yaparak, bu merkezlerde SSK ve Bağ-Kur'lulara ücretsiz ve sevksiz sağlık hizmeti verilmesinin önünü açtı.
1 Temmuz'da yürürlüğe girecek yeni düzenlemeyle ilgili Bütçe Uygulama Tebliği, 25 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğe göre 637 tıp ve dal merkezi, tedavileri devlet hastaneleriyle aynı fiyatta sağlayacak. Tıp merkezleri, ücretlerini SGK üzerinden alacak. Uygulama sayesinde özel hastanelerin fiyatlarını aşağıya çekmesi bekleniyor.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Bağ-Kur ve SSK'lılara yapılan çalışmanın yeşil kartlı hastalar için de başlatıldığını söyledi. Tüm Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Dr. Ahmet Karataş da, uygulamanın hastanelerdeki yığılmayı engelleyeceğini belirtti. Özel hastanelerle tıp merkezleri arasındaki haksız rekabetin ortadan kalkacağına inandığını vurgulayan Karataş, şöyle konuştu: "Böylece büyük yatırımlarla açılan ancak atıl durdumdaki yaklaşık 30 bin uzman hekimin görev yaptığı tıp merkezlerinden daha fazla verim alınabilecek. Doğu ve Güneydoğu'da bu alanda yatırımların artması sağlanacak."