Tıp öğrencisi konuştu, başhekim ayakta alkışladı

Tıp öğrencisi konuştu, başhekim ayakta alkışladı
Tıp öğrencisi konuştu, başhekim ayakta alkışladı
Zonguldak'ta 14 Mart Tıp Bayramı töreninde konuşan Tıp Fakültesi 6'ncı sınıf öğrencisi Mustafa Yetişen, birkaç oy uğruna hekimlerin hedef tahtası haline getirildiğini söyledi, Fakültesi Hastanesi Başhekimi Varım Numanoğlu ayakta alkışladı.

ZONGULDAK - Zonguldak'ta düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı töreninde konuşan Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Tıp Fakültesi 6'ncı sınıf öğrencisi Mustafa Yetişen, birkaç oy uğruna hekimlerin hedef tahtası haline getirildiğini söyledi. Yetişen, "Bu anlayış, halkın bize ve mesleğimize karşı olan saygın duruşunu değiştirmiştir" dedi. BEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Kemal Varım Numanoğlu ve salondaki diğer doktorlar, Yetişen'i ayakta alkışladı.
BEÜ Tıp Fakültesi Dekanlık Salonu'ndaki törene Vali Yardımcısı Mehmet Tevfik Emre, Zonguldak Belediye Başkanı CHP 'li Muharrem Akdemir, 3'üncü Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Zeki Es, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Özbakır, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Törende konuşan BEÜ Tıp Fakültesi 6'ncı sınıf öğrencisi intern doktor Mustafa Yetişen, birkaç oy uğruna hekimlerin hedef tahtası haline getirildiğini söyledi. Yetişen, "Hastaları birer müşteri olarak gören, hastalara 'Benim vergimle senin maaşın ödeniyor' düşüncesini benimseten anlayış, doktorların yıllarca vermiş olduğu emeğin, gençliğinin baharında sosyallikten uzak geçirmiş olduğu yılların hiçe sayıldığının resmidir. Bu anlayış halkın bize ve mesleğimize karşı olan saygın duruşunu değiştirmiştir" dedi.

'DONANIMSIZ TIP FAKÜLTELERİ AÇILDI'
Mevcut sistemde kaygılı olduklarını belirten Yetişen, "Doktor açığının fazla olması nedeniyle her ilde açılmaya çalışılan donanımsız tıp fakültelerindeki amaç mevcut doktor açığını kapatmak mı, yoksa 'doktorun eli halkın cebinde' diye bahsedilen anlayışı ucuz iş gücüne çevirmek midir? Kaygılıyız. Mevcut sistem, tıp fakültelerindeki hocalarımızı 'ya eğitmen olacaksın ya da hekimlik mesleğini icra edeceksin' gibi bir ikileme düşürmüştür. Bu durum hocalarımızı yeni arayışlara yönlendirmiş ve tıp fakültelerinden uzaklaşmalarına neden olmuştur" diye konuştu.
İntern doktorların sorunlarına da değinen Yetişen, "İntern doktorlar, hemşire ve asistan kavramları arasında sıkışmış, sayısız ayak işine koşturmak zorunda olan personelden devşirme son sınıf öğrencileri. Bizler hastane yükünü azaltmakla sorumlu personel değil, tek amacı insanlığa hizmet etmek isteyen doktor adaylarıyız. Bizi yetiştiren hocalarımıza saygı ve minnet dışında hiçbir borcu olmayan bireyleriz" dedi.
BEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Kemal Varım Numanoğlu ve salondaki diğer doktorlar tarafından ayakta alkışlanan Yetişen'in konuşmasından sonra bilimsel çalışmalarıyla ödüle layık görülen öğretim üyelerine plaket verildi. Akademisyenlerin yoğun ilgi gösterdiği tören, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Aykan Canberk'in, 'Bir akademisyenin gözüyle hayata ve tıbbi çalışmalara 40 yıllık bakış' konulu konferans ile sona erdi. (Durmuş SEVİNDİK/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112515011251508

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Devlete sırtını dayamak - turq_82

  Türkiye'de istediğiniz kadar bilgili olun, çok çalışın, zekanızı kullanın ne maddi olarak, ne ünvan olarak bir yere gelemezsiniz. Ya kendi işinizi kurup başkasını çalıştıracaksınız, ya da sırtınızı devlete dayayıp bir ünvan elde edeceksiniz. Doktorlar bu ikinci gruptan. Devlete sırtını dayayıp vatandaşa ukalalık yapıyorlar.

  Maasiniz - bilgekagan

  Halkin "benim vergimle senin maasin odeniyor" bilincine ulasabilmesi icin 100 yildir ugrasiyoruz. Doktor gencimizin bu durumdan rahatsiz olmasi cok ilginc. Halka hizmet etmek kucumsenecek bir durum degil. Ayrica, sadece tip ogrencileri hayatlarinin en guzel zamanlarini calisarak geciriyor degil. Iyi bir egitim almis her gencin bu ugurda feda ettigi cok sey var. Eski zamanlarda hastane ortamlarinda kurulan derebeyliklere artik son verildi. Ulkede saglik konusunda buyuk bir devrim yasanmasi isine gelmeyenleri rahatsiz ediyor tabiki. Ama halk saglik hizmetlerinde son derece memnun..

  yine mi? - hakanyuce

  Birşey sormak istiyorum.'Benim vergimle senin maaşın ödeniyor' cümlesinin neyi yanlış? Bu cümleyi birinin doktorlara hatırlatması gerekiyordu. Bir de eskiden hastalar gerçekten de müşteriydi. Tüm cadde doktor muaynehanesi olduğu için ismi doktorlar caddesi olan yerler vardı. Şimdi ne güzel yok. İstiyorsunuz ki 2-3 saat hastanede çalışığ maaş alayım. Bir de muayenehane açıp oradan para kazanayım. Bu olmadığı için mi hedef tahtası haline geldiniz? Bir yakınım üniversite sınavında BEÜ Tıp fakültesi gibi fakültelere 470 puanla girilirken 640 puanla ODTÜ de mühendislik fakültesine yerleşmişti. Ben ondan ve arkadaşlarından birgün olsun "gençliğimizi sosyallikten uzak yaşıyoruz" lafını duymadım. Ayrıca bu "35 sene okuyoruz yea" muhabbetini doktorların birbirlerine de yaptığını bilmiyordum. Ayrıca sosyallikten uzak bir yaşantınızın olduğunu da resimdeki bol jöleli saçlardan anlayabiliyorum(!). Bir de, tıp fakültesinden 23-24 yaşında mezun olunmuyor mu? Atanıp maaş da almaya başlıyorsunuz. Uzmanlık eğitimi yaptığınız süreçte de maaşınızı alıyorsunuz. Soru nedir? Türkiye'de doktorluk kolay bir iştir! Kim ne derse desin!

  doktorun suçu ne? - ozgunbaskan

  neden "bunların bir eli yağda bir eli balda" diye düşünülen meslek gruplarından biri birşey söylediği zaman, kendi hayatlarından mutsuz olan bireyler o meslek grubuna yönelik "şiddetli" hisler beslerler ki? yani hayatlarınız-mız- da bir şeyler ters gidiyorsa bunun sorumlusu "rahat gördüğümüz" meslek grupları mıdır? Benzer bir durum THY grevleri esnasında "bunlar zaten binlerce lira maaş alıyor?" gibisinden tezahür etmişti, şimdi sürekli basınç yiyen ve her gün defalarca ölüm riskini göze alan bir meslek grubu veya her gün ellerinden insan hayatları geçen ve zaman zaman darp edilen bir meslek grubu yüzünden mi öğretmenler işsiz, atamaları yapılmıyor? Özelde değil kamu hastanelerinde nitelikli ve parasız sağlık hizmeti talep etmek, veya insanca bir maaşla yaşamayı talep etmek, veya pıtırcık gibi açılan bölümlerden mezun on binlerce diplomalı işsizin halini sorgulamak güzel de, doktorların alayının saygınlığını götürmek neden?

  doğrusu - KEKOK

  2002 yılında devlet hastanesi doğum doktorunun her ay özel muayehanesine gittiğim halde hastanede doğum esnasında bana ve eşime yaptıklarını asla unutamam.şu andaki sağlık sistemi daha güzel çalışıyor.bana göre bir devrimdir.tabiiki bu doktorların işine gelmiyor.ama ben bir vatandaş olarak memnunum.artık bir sağlık çalışanı tarafından söğüşlenmeyeceğim.alkış olayına gelince tamamen ideolojik olarak görüyorum.zaten toplantıdaki isimlere bakınca anlaşılıyor.

  Doktorlar Uzayda Mı Yaşıyor(du)? - evetisyan06

  sanki biz hiç doktorları bilmiyoruz, hiç hastanlere yolumuz düşmedi, hiç doktorların özel muayene adı altında zorla rüşvet istemelerini görmedik de doktorları bunlardan öğrenecez. Babam rahmetli 2002de öldü Antalyada ilçe doktoru acil Ankara İstanbul neresi olursa götürün birkaç gün bu adamın hayatına mal olur deyip gönderdiklerinde ankaradaki doktorlar muayenehalerine uğramadık diye ölecek adamı kapıdan çevirdiler. Tabi hastaneye güç bela yatırdıktan sonra hocanın özel muayenhanesinden hasta gelmesi ihtimaline karşı bş bekletilen yataklar ve bu arada yerimiz yok denip geri çevrilen özel muayenehanede rüşvet ödememiş onlarca çaresiz hasta.. Hocanın hastası gelecek diye daha iyileşmeden taburcu edilen hastalar! Neden? üç yazlığı, iki son model jeepi olan hoca bir jeep daha alsın diye. Şimdi bunlar kalkmış üç oy için hekimlerle oynamayın diyorlar. Siz para uğruna kimlerin hayatlarıyla oynadınız? Bu öğrenci de enteresan yalnız, genelde tıptaki hocaların ne kadar paragöz olduklarını tıpta okuyan arkadaşlardan dinlerdik bu öğrenci iyi yağcıymış, yoksa neden çıkarsınlar ki zaten.. Şimdi nisbeten daha iyi hastaneler inşallah daha da iyi olur. Babam öldükten 8 yıl sonra iki yıl önce ilk kez bir büyük hastaneye gittim gerçekten şaşırdım ne kadar değiştiğini görünce. Hiiçbir zaman mükemmel olmaz ama daha iyisi her zaman mümkündür.

  doktorlar - abduman

  şu doktorlar bi çekse gitse de şu millet bi rahat etse. ne güzel kocakarı ilaçlarıyla hallederler işlerini. çocuğu zatürre geçirirken götürür hocaya, üç kulhu bi elham, bi üfledi mi tamam. zıpkın gibi olur. evet, doktorlar hiç saygın olmadı. altı üstü insan hayatı kurtarıyorlar. memleketteki en ucuz şeyi yani!