'Tıp örgütü' davası yarın

'Tıp örgütü' davası yarın
'Tıp örgütü' davası yarın
KCK kapsamında 7 aydır tutuklu 13 tıp öğrencisinin davası yarın başlıyor. Öğrenciler, 'sağlıkta memnuniyet algısını kırmaya çalışmakla' suçlanıyor.
Haber: MESUT HASAN BENLİ - hasan.benli@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Takipçisi olacağım” dediği tıp fakültesi öğrencilerinin davası yarın ‘TMK 10. Madde ile görevli Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayacak. 13 öğrenci ‘Terör örgütü üyeliği ve örgüte yardım etmek’ suçlamasıyla yaklaşık 7 aydır cezaevinde. İddianamede öğrencilere yöneltilen suçlamalar arasında, ‘Sağlık hizmetlerinde memnuniyet algısının kırılmasını hedeflemek’ de bulunuyor.
6 Haziran 2012’de yapılan operasyonda Tıp, Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri fakülteleri öğrencisi 47 kişi gözaltına alınmış, 13’ü tutuklanırken, diğerleri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Savcılık hazırladığı iddianamede 22 öğrenciyi ‘terör örgütü üyeliği’, 21 öğrenciyi de ‘Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmekle’ suçladı.

Rektörlüğün bilgisi var
İddianameye göre, öğrenciler PKK /KCK’nın talimatıyla kurulan ‘Özgür Sağlık Öğrencileri’ isimli bir yapıya üye. İddanamede, öğrencilerin, bu yasadışı oluşuma, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde, rektörlüğün bilgisi dahilinde kurulan Halk Sağlığı Topluluğu (HASAT) içinde ‘legallik’ kazandırmaya çalıştığı anlatıldı. ‘Özgür Sağlık Öğrencileri’ oluşumunu ilk kez sorguda duyduklarını belirten öğrenciler, HASAT topluluğunun film gösterimi ve sağlık konulu bazı toplantılarına katıldıklarını kabul ederek, örgüt üyeliği suçlamasını reddetti.

Hernepeş de delil
Savcılığın delilleri de dikkat çekici. İddianamede delil olarak sunulan eylemler şöyle sıralandı: “20-25 Eylül 2011 tarihinde Diyarbakır’da düzenlenen ‘2. Mezopotamya Sosyal Formu’ isimli toplantı... 13 Mart 2011’de Türk Tabipleri Birliği’nin organize ettiği Ankara mitingi... ‘Savaş Değil Müzakere’ adıyla İstanbul ’da yapılan açlık grevi... Ve 20 Mayıs 2012’de Ankara Yenimahalle’de yapılan ‘Sağlık algı taraması’... İddianame öğrencilerin okudukları çok sayıda kitap , dinledikleri müzik ve marşlar ile Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası’nda yapılan toplantılarda katılmaları suçlamaya delil olarak gösteriliyor. TTB mitinginde söylenen ‘Hernepeş’ isimli Kürtçe türkü, iddianamede PKK marşı olarak yer alırken, öğrencilerin halay çekmesi de suçlama konusu yapılıyor. İddianamenin en dikkat çeken bölümü ise öğrencilerin yaptığı ‘Sağlık Algı Taramasına’ ilişkin çalışmayla ilgili. Savcılığın söz konusu çalışmayla ilgili değerlendirmesi şöyle: “Mahalle çalışması adı altında yapılan faaliyetlerde Kürt kökenli vatandaşlarımıza, ulaşım, anadil, ücret ödemeleri, randevu alma ya da etnik dini cinsel ayrımcılığa uğrayıp uğramadığı şeklindeki sorularla vatandaşlar arasında sağlık hizmetlerinde memnuniyet algısının kırılmasın hedeflemişlerdir.“

Terör tanımında değişiklik
Tıp öğrencileriyle ilgili iddianamede, savcılığın, terörün tanımına ilişkin kritik bir değişikliğe gittiği belirlendi. İddianameyi hazırlayan savcı, terörün tanımını yaparken 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanu’un 1. maddesinde yer alan tanımı hatırlattı. Ancak bu tanım iddianameye geçirilirken, maddede yer alan ‘Suç teşkil eden eylemler’ ibaresi çıkarıldı. Böylece savcılık terörün tanımını “… kişiler tarafından girişilecek her türlü eylemler” olarak yaptı. Savcı, yaptığı bu kritik değişiklikli, suç teşkil etmeyen eylemlerin de iddianamede suç olarak yer almasının yolunu açtı.


  http://www.radikal.com.tr/111044411104449

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İleri demokrasi.. - kemal.özg.

  İleri demokrasi sayesinde memleket cezaevlerinin içerik anlamı silme değişti.Ağır abiler le doluyor elhamdülillah.Doktorlar,bilim adamları,gazeteciler,hukukçular,siyasetçiler,belediye başkanları.Artık kartvizitlerine İleri demokrasi mahkumu yazdırabilirler.Hırsızlar,uğursuzlar,yetim malı yiyenler,ahlaksızlar mı.Onlar serbest.

  akıl ve hukuk tutulması - ertanöngür

  Bu tarihimize siyah harflerle akıl ve hukuk tutulması olarak geçecek.

  vay anam - Dopchik

  Ne fena tıp öğrencileriymiş bunlar yaa offf.. ne desem bilemedim yazık savcıyı uğraştırmışlar tam suç kavramına girmeyip etrafında dönmüşler bekle bekle tam suç işlemeyince de savcının kafası atmış hepsi suç demiş.. Eline sağlık savcı vur beline kazmayı öldürmeden bırakma!!

  Onlar neşter tutmalı kelepçe değil... - Ege1973

  O gençlerin hapishane de işi ne bilenler bilmeyenlere anlatsın benim kafa almıyor maalesef...Bu ülke de demokrasi var diyorsanız ispat ediniz..

  Memleket - Sinan Devrim

  Fıkraya benzedi gibi biraz.Anadolunun eski yol vermez geçit ve vadilerine isim kazalar sonucu yitirilen mesleklerin adları verilerek saygılanmış.Öğretmenleri taşıyan aracın devrilmesi ile yitirilen öğretmenler için "öğretmen geçidi" Doktorlar' ı kaybettiği yerlerede doktorlar geçidi gibi.İleri demokrasi sayesinde de bir ilk gerçekleşiyor artık.Burası doktorlar,diğeri sendikacılar,öteki öğrenciler,şurdaki bilim adamları,ötedeki gazeteciler koğuşu gibi adlarla anılacak artık cezaevlerimiz.Eh toplumun bütün dinamikleri bittiğinde sıra yurdumun "yetmez ama evt' çi sazanları" na da gelecek elbet.Lakin ortada memleket kalır mı orası meçhul.

  Cemaat Savcıları - nihat.firat

  bu işin ilmini yaptılar ya, kafa şablonlarına uymayan her şeyi suç unsuru fiil olarak adlandırıp cadı avını, özellikle Kürt aydınlarına yönelik siyasi soykırımı genişletmeyi bir marifet! sayıyorlarsa; onlara biraz tarih okumalarını öneriyorum. zira Cehennemin sadece zalimler için var olduğunu bilmeleri gerekiyot.

  hukuk komedisi - seho

  savcı ve hakimlerin sözlü olarak kanun yaratması moda oldu artık zaten bu kacıncı komedi - trajik...adamına göre yasa var memlekette, tüm şartları aynı olan iki davada farklı kararlar veriliyor, yorumlar, yetkiler altüst durumda cok fena memleket halleri cokkkk