Tipi gidiyor, soğuk kalıyor

Tipi mola veriyor. Marmara Bölgesi'ne iki gündür göz açtırmayan yoğun kar yağışı ve fırtınanın bugünden itibaren hafiflemesi bekleniyor.

İSTANBUL - Tipi mola veriyor. Marmara Bölgesi'ne iki gündür göz açtırmayan yoğun kar yağışı ve fırtınanın bugünden itibaren hafiflemesi bekleniyor. Ancak hava sıcaklıkları hafta ortasına kadar mevsim normallerinin altında seyredecek.
Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Analiz ve İstatistik Şube Müdürü Murat Şahin'in verdiği bilgilere göre, İstanbul'u Sibirya'ya çeviren kar yağışının hızı bugünden itibaren düşecek. Ancak yağış bugün ve yarın da devam edecek. Şahin, iki gündür etkili olan fırtınanın da şiddetini kaybedeceğini söyledi. İstanbul'da dün -3 derece olan gündüz sıcaklığı bugün gündüz -2, gece ise -5 dolayında seyredecek. Kentte yarın 0 derece olacak gündüz sıcaklığının gece -7 dereceye kadar düşmesi bekleniyor.
İstanbul'da önceki gün -5 derece olan hava sıcaklığı, saatte 100 kilometre hızla esen fırtınanın etkisiyle -18 derece olarak hissedildi. Kentte dün, -5 derece olan hava sıcaklığı ortalama saatte 13-15 km hızla esen fırtına nedeniyle -10 derece olarak hissedildi. Etkili olan soğukların, fırtınanın şiddetinin artmasıyla birlikte daha da düşük olarak hissedildiğini vurgulayan Şahin, "Bu etki, yaşa, fizyolojik yapıya ve cinsiyete göre değişiyor. Nasıl ki yazın nemle birlikte sıcaklığı daha fazla hissediyorsak, kışın rüzgârın şiddetini artırmasıyla soğuğu da daha çok hissediyoruz" dedi.Akdeniz'de etkili yağış
Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bugün yağışlı. Yağışlar, Doğu Akdeniz ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur, diğer yerlerde kar şeklinde olacak. Yarın Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz, Güney ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve batısı ile Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadalu yağışlı. Yağışlar, Güney Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da yağmur, diğer yerlerde kar şeklinde görülecek. Akdeniz'deki yağışın 'etkili' olması bekleniyor.


17 yıl sonra ikinci afet
İstanbul'u bu ölçüde etkileyen en son kar 'felaketi' 17 yıl önce yaşanmıştı. 4 Mart 1987 gecesi başlayan yoğun kar yağışı, şehri 15 gün esir almıştı. Felaket nedeniyle okullar iki hafta boyunca kapalı kalmış, birçok çalışan günlerce işyerlerinde gecelemişti. İstanbul'un 'kar tarihi'nden bazı satırlar: 739'da Boğaz dondu. 755'te Karadeniz kıyıları, Haliç ve Marmara'nın kuzeyi buz kesti. 763'te Haliç kıyılardan 100 adım mesafeye, 30 metre derinliğe kadar dondu. 9 Şubat 1621'de Boğaziçi ve Haliç dondu, insanlar Üsküdar'dan Galata'ya yürüdü. 24 Şubat 1954'te Karadeniz'den gelen buz kütleleri Boğaz'ı istila etti.