TIR şoförlerinin kornalara basacak zamanı bile olmadı

TIR şoförlerinin kornalara basacak zamanı bile olmadı
TIR şoförlerinin kornalara basacak zamanı bile olmadı

40 ton ağırlığındaki TIR?lar birer oyuncak gibi sel sularında savrulmuş, birbirinin üzerine çıkmıştı. Fotoğraf: Serkan Ocak

Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

İSTANBUL - Selin çekilmesinden sonra dün TIR garajına gelen şoförler, ters dönmüş, üst üste yığılmış TIR’lardan hangisinin kendisine ait olduğunu anlamaya çalışıyordu. Şoförlerin arasında şöyle konuşmalar geçiyor: ‘Bak şu ... firmanın aracı, yahu dün çay içtik, yazık adam çıkamamış, boğulmuş’, ‘Tırlar suda daire olmuş dönüyordu’...
İkitelli’de Osmanlı ve Kanber isimli birbirine komşu iki TIR garajı bulunuyor. Buradaki yetkililerin verdiği bilgilere TIR’lar en ucuz buralarda konaklayabiliyordu. Ortalama günlük 10 TL. Sel felaketinin olduğu gece Osmanlı Garajı’nda 40 - 50, Kanber’de ise en az 60 TIR park halindeydi. Felaketin en canlı tanıklarından Kanber Tır Garajı’nın gece bekçisi Mehmet Nuri Bitkin şunları anlattı: 

‘1995’te burada evlerimiz vardı’
“O gece dört bekçi çalışıyorduk. Sahur için yemek yedik, sonrasında çay içtik, yoldan gelen şoförlerle sohbet ettik. Saat 05.10’da sel bir anda geldi. Osmanlı Garajı’ndaki (daha yukarıdaki garaj) TIR’lar sürüklenerek buraya geldi. TIR’lar derenin ağzını tıkadı. Daha sonra TIR’lar daire yaparak dönmeye başladı. Kimse ne olduğunu anlayamadı. İnsanları uyandırmak için şoförler kornalara bile basamadı. Uyuyan şoförleri kaldırdım. 1995’te burada garaj yoktu. Evlerimiz vardı. O zaman da evlerimiz gitmişti.”
Enkazların arasında bir araç vardı ki görenleri dehşete düşürdü. Çünkü bu bir iş makinesiydi, ‘100 tonluk bir vinç’. Sel suları sanki bir oyuncak araba gibi iş makinesini ters çevirmiş, üstüne de başka TIR’lar sürüklenmişti. Recep Ahmet, azgın sulardan kurtuluş anını şöyle anlattı: “TIR’ın tepesine çıktım. Ya burada ölecektim ya da yüzerek kurtulacaktım. Suya atladım. Nasıl olduğunu hatırlamıyorum bile ama karşıdaki araçlara tutundum. İki kişi TIR’ın üzerine çıkmış ‘kurtarın’ diye bağırıyordu. Yüzme bilmiyorlardı. Israr ettim, atladılar. Onları sudan çıkardım.”
TIR garajında ölen Diyarbakırlı 35 yaşındaki Kendal Gönenç dün Hani ilçesinde toprağa verildi. Yine TIR garajında ölen gece bekçisi 45 yaşındaki Selman Öztaş da dün Tepecik Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.