TIR şoförünün ölüm kalım anı

TIR şoförünün ölüm kalım anı
TIR şoförünün ölüm kalım anı

Turgut Zengin?in TIR?ı suda sürükleniyordu. TIR su kanalına takılınca dışarı çıkmaya çalıştı. Bu sırada düştü, bacağı konteynır ile enkaz arasına takıldı. Kurtuluşu, yine, konteynırı oynatan güçlü sel sularıyla oldu. FOTOĞRAFLAR: ASIM GÜNEŞ / DHA

İSTANBUL - “Yağmur bir anda başladı ve su yarım metre kadar yükseldi. Saat 04.30 sıralarıydı.. Suların içinde taksiler, lastikler, ev eşyaları, bidonlar akmaya başladı.  Kendimi kurtarmak için önce aracın üstüne çıktım, sonra uzun bir süre ağacın dalına tutundum. Sonra tekrar atladım. Sanırım ölen TIR şoförlerinden biri bağırdı bana, ‘Kurtar beni’ diye, ancak kendimi kurtarabilecek durumdaydım, yardım edemedim. ‘Ya ölürüm ya kalırım’ deyip kendimi sulara attım, başka çarem yoktu. Sonunda bir beton zemine ulaştım ve yağmur tekrar başladı. Saat yediye kadar devam etti.”
İkitelli TIR Garajı’ndan kurtulan bir şoför, sabahın ilk ışıklarında yaşadığı felaketi bu sözlerle anlatıyordu. Yalnız değildi. Azgın sular, garajdaki onlarca dev TIR’ı da sürüklemeye başlamıştı. Sallantıyla uyanan şoförler Turgut Zengin ile Sabri Özdil de araçlarıyla birlikte sürüklenmeye başladı.
Şoförler, araçlarının, otobanın altından geçen su kanalına takılması üzerine dışarı çıkıp kurtulmak istedi. Suya düşen Turgut Zengin’in bacağı köprüye takılan konteynır ile sürüklenen diğer malzemeler arasında sıkıştı. Göğsüne kadar suya gömülen Zengin, 20 dakika boyunca bağırıp yardım istedi. Bacağını çıkartamadığını söyleyen Turgut Zengin, güçlü sel sularının konteynırı hareket ettirmesi sayesinde mucize şekilde sıkıştığı yerden kurtuldu. Güçlükle konteynıra tırmanan Zengin, öümden dönmenin şoku içindeydi. Kendisine verilen suyu içtikten sonra, orucu bozulduğu için üzüldüğünü söyledi. Sabri Özdil ise selin getirdiği malzemelerin üzerinde kalarak suya kapılmaktan kurtuldu. 
Ancak onlar kadar şanslı olmayanlar da vardı. TIR garajında dün sabah sekiz kişinin cesedine ulaşıldı. Sel suları yaklaşık 40 ton olan vinçleri bile sürüklemişti.