TIR'da havan, roket başlığı ve mühimmat iddiası

TIR'da havan, roket başlığı ve mühimmat iddiası
TIR'da havan, roket başlığı ve mühimmat iddiası
Adana'da İl Jandarma Komutanlığı'na Suriye'ye götürülmek üzere içerisinde patlayıcı madde, silah ve mühimmat yüklü olduğu ihbar edilen 3 TIR için Adana TMK savcısı arama talimatı verdi. Valilik 'rutin MİT faaliyeti' açıklaması yaptı.

Radikal.com.tr - İddiaya göre dün sabah 07:15 sıralarında Adana İl Jandarma Komutanlığı'na Suriye ’ye götürülmek üzere içerisinde patlayıcı madde, silah ve mühimmat yüklü olduğu ihbar edilen 3 TIR'ın aranması için Adana TMK savcısı talimat verdi.

ARAMA YAPILAN O TIR'LARDAN İLK GÖRÜNTÜLER

TIR ile ilgili sabah 07:15 sıralarında Adana İl Jandarma Komutanlığına Suriye’ye götürülmek üzere içerisinde patlayıcı madde, silah ve mühimmat yüklü olduğu ihbar edilen 3 Tırın aranması için Adana TMK savcısı talimat verdi. Talimatın ardından ise Jandarma ekipleri saat 12:00 civarında 3 TIR (06 DY 0393, 06 EU 2115, 06 FC 9193) ve 34 VU 6131 AUDİ marka aracı Adana Ceyhan Sirkeli gişelerinde 200 güvenlik personeliyle durdurdu. 

8 KİŞİ GÖZALTINDA 

Edinilen bilgiye göre arama yapılan 3 TIR'daki şoför ve görevli 8 kişi gözaltına alındı. Patlayıcı madde tespit köpekleriyle yapılan kontrolde köpeklerin tepki vermesi üzerine de Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı üzerine TIR'ların içi aratıldı. İddiaya göre aramada tıbbi malzemeler içine gizlenmiş 6 çelik kasa içerisinde kilitli havan, roket başlığı ve çeşitli cins ve miktarda mühimmat ele geçirildi. TIR'lar geniş kapsamlı arama yapılması için Seyhan İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürüldü. Ancak yolda Adana MİT Bölge Müdürlüğü personeli tarafından TIR'ların önü kesildi ve durduruldu."

ADANA VALİLİĞİ: MİT'İN RUTİN FAALİYETİ

Adana Valiliği, otoyolda durdurulan 3 TIR'la ilgili, "3 araçta Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı ile yapılan kontrollerde, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın rutin görevlerini ifa eden personelin bulunduğu anlaşılmıştır. Söz konusu personel gerekli incelemeyi müteakip rutin görevlerini ifa etmek üzere kontrol noktasından ayrılmışlardır" açıklamasında bulundu. 

Ertuğrul Kürkçü: O zaman MİT rutin olarak silah kaçakçılığı yapıyor

Adana Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "19 Ocak 2014 günü Adana-Ceyhan istikametinde seyreden 3 araçta, Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile yapılan kontrollerde, Milli İstihbarat Teşkilatının rutin görevlerini ifa eden personelin bulunduğu anlaşılmıştır" denildi.