TIR'larla alfabe ihracı

Türk cumhuriyetlerinde esen 'Latin alfabesi rüzgarı'nın güç kaynağı Türkiye oldu.

ANKARA - Türk cumhuriyetlerinde esen 'Latin alfabesi rüzgarı'nın güç kaynağı Türkiye oldu. Latin alfabesine tümüyle geçen Azerbaycan'a Türkiye'den TIR'lar dolusu kitap ve kâğıt yardım yapılıyor. 'Latin rüzgârı'nın yakında Türkmenistan, Kazakistan ve Kırgızistan'ı da etkisi altına alması bekleniyor.
Azerbaycan'ın Latin alfabesiyle gazete basacak kadar ileriye götürdüğü 'alfabe devrimi', en büyük desteği Türkiye'den aldı. 1991'den beri diğer Türk cumhuriyetlerine olduğu kadar Azerbaycan'a da ders kitabı ve aracı desteğinde bulunan Türkiye, 1992'den itibaren bu ülkelerdeki öğrencilere Türkiye'de yükseköğretim olanağı sunmaya başladı.
Önce öğrenciler geldi
Öğrenci değişim hareketleri en çok Azerbaycan ile Türkmenistan'da yoğunlaştı. Türkiye'de eğitim görenler, Türkçe ders kitaplarının kendi ülkelerinde yaygınlaşmasına da öncülük etti. Kiril alfabesini kademe kademe terk ederek
'dünyayla bütünleşme' hedefini birlikte gerçekleştiren Azerbaycan ve Türkmenistan'dan, Latin alfabesine bütünüyle ilk geçense Azerbaycan oldu.
Türkiye'den Azerbaycan'a 1991'den bugüne Latin alfabesiyle hazırlanmış 7 bin 805'i kaynak kitap olmak üzere tam 105 bin 652 ders kitabı gönderildi. 327 kalem ders aracı, 425 bin 'Türk Dili' ders kitabı, 11 bin 300 adet de 'okuma' kitabı Azerbaycan halkına ulaştırıldı.
Azerilere özel sözlük
Azeri okullarda Türkiye'de özel uzmanlar tarafından hazırlanmış 30 bin adet
'Azerbaycan Türçesi Sözlüğü' kullanılıyor. Azerbaycan'da basılacak kitaplar için kullanılacak 250 ton kâğıt da bu ülkeye gönderildi.
***
Matbaaların sayısı artacak
TİKA ile Diyanet Vakfı'nın Azerbaycan'a
'hibe' olarak kurdukları matbaalar çalışırken, Milli Eğitim Bakanlığı da Bakü'de matbaa açmayı planlıyor. Kazakistan ve Kırgızistan'a da Latin alfabesine geçmeleri teklifini götüren yetkililer,
"Eğitim ve kültür düzeyinin gelişmesi önündeki en büyük engel kaldırılıyor. Türkiye, harf devrimine öncülük ediyor" diye konuştu.