Tiryaki giren Yeşilaycı çıktı

Bu merkezde sigaraya aman yok. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği sorumlusu Doç. Dr. Oğuz Kılınç, 30 ayda 832 kişinin başvurduğu merkezde, 449 tiryakiye sigarayı bıraktırdıklarını söyledi.

İZMİR - Bu merkezde sigaraya aman yok. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği sorumlusu Doç. Dr. Oğuz Kılınç, 30 ayda 832 kişinin başvurduğu merkezde, 449 tiryakiye sigarayı bıraktırdıklarını söyledi. Başarı oranlarının yüzde 54 olduğunu belirten Kılınç, "Bu, tedaviden itibaren altı ay hiç sigara içmemiş olanların oranı. Bu süreyi henüz doldurmayanlar var. Onlarla oran yüzde 90'a çıkıyor" dedi.
'Peşlerini bırakmıyoruz'
Polikliniğin 31 Mayıs 2002 tarihinde hizmete açıldığını anımsatan Kılınç, tedavide başarının yüzde 50'sinin, hastanın sigaraya bakış açısını değiştirmesine bağlı olduğunu belirtti. Kılınç, sözlerine şöyle devam etti:
"Hastaların sigarayı bırakmaları için işbirliği yapması şart. Bir de başvurduktan 10-15 gün sonra sigara bırakma tarihi belirlemelerini istiyoruz. Tedavi başladıktan sonra gelmeyenleri telefonla arıyor, geri çağırıyoruz. Yani peşlerini hiç bırakmıyoruz."