Tiryaki müşteri korsan taksiye yöneldi

Tiryaki müşteri korsan taksiye yöneldi
Tiryaki müşteri korsan taksiye yöneldi
Sigara yasağının ticari taksilerde de uygulanmasıyla tiryaki olan müşteriler korsan taksiye yöneldi
ANKARA - TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, büyük şehirlerde ticari olarak çalışan taksicilerin son günlerde korsan taksicilikten şikayet ettiğini belirterek, "sigara yasağının ticari taksilerde de uygulanması nedeniyle sigara tiryakisi olan müşteriler korsan taksiye yönelmişlerdir" dedi.


Palandöken yaptığı açıklamada, sigara yasağı nedeniyle korsan taksiciliğin adeta patladığını söyledi ve "Bu da vergisini veren, yaz kış bu mesleğin cefasını çeken insanların ekmeğinin elinden alınmasından başka bir şey değildir. Acilen önlem alınmalı ve cezalar caydırıcı hale getirilmelidir" diye konuştu.


"TAŞIYANA DA BİNENE DE CEZA YAZILMALI"
Korsan taksilerin artması sebebiyle taksiciler başta olmak üzere, servis araçları, sürücü kursları gibi mesleklerde büyük bir tedirginlik yaşandığını belirten Palandöken şunları dile getirdi:
"Öncelikle korsan taksiyi tercih eden halkımız canını tehlikeye atmamalı. Eğitimden geçmemiş, acemi, tecrübesiz şoförlerin kullandığı, güvenlik kontrollerinden kaçan araçlara binmeyin. Bugün korsan çalışan taksiler, sadece yolcu taşımıyorlar. Anlaşmalı olarak öğrenci servisi işi yapıyorlar. Korsan çalışanları emniyet yakalıyor ancak cezayı müeyyidesi yok denecek kadar az. Öncelikle burada yapılması gereken sigara yasağı nedeniyle içene ve içirene uygulanan ceza gibi taşıyana ve araca binen müşteriye de vergi kaçağına neden olduğu için ceza yazılmalıdır. Bunun için de başta Maliye Bakanlığı olmak üzere, emniyet, sivil görevliler vasıtasıyla bu korsanları tespit edip gerekli cezayı uygulamalıdır." (anka)