Titanik'i bulan ekibin yeni üssü Bodrum!

Titanik'i bulan ekibin yeni üssü Bodrum!
Titanik'i bulan ekibin yeni üssü Bodrum!

Araştırma gemisi Naitulus?la Yalıkavak?a demirleyen Dr. Ballard ?Yeni üssümüz Türkiye. 5-7 bin metre derindeki keşfedilmemiş kültür hazinelerini ışığa çıkaracağız? dedi. FOTOĞRAF: YAŞAR ANTER / DHA

Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Titanik batığını çıkaran Amerikan Deniz Araştırma Vakfı Başkanı Dr. Robert Ballard, araştırma merkezi olarak Türkiye’yi seçti. Dr. Ballard ünlü araştırma ‘Naitulus’ ile Bodrum Yalıkavak Marina’da demirledi. Naitulus, denizde araştırma yapmadığı zamanlarda halka açılacak.
Dr. Ballard, “Bugünden itibaren araştırma merkezimiz Bodrum Yalıkavak. Dünyanın neresinde olursa olsun deniz çalışmalarımızı artık Türkiye’den yönlendireceğim. Türkiye’nin bugüne kadar tespit edilemeyen ve en az 5-7 bin metre derinliklerdeki kültür hazinelerinin yerini tespit edip gün ışığına çıkarılmasına çalışacağız. Gemi aynı zamanda Türk bilim adamlarının ve genç arkeologların yetiştirilmesinde kullanılacak” dedi. Bodrum ve Karya Bölgesi, Kültür, Sanat ve Tanıtma Vakfı (BOSAV) Başkanı Tufan Turanlı da Dr. Ballard ile önemli deniz araştırmaları yapacaklarını belirtti. (dha)