Titre oligarşi Ghukayan geliyor

Titre oligarşi Ghukayan geliyor
Titre oligarşi Ghukayan geliyor

Mesut Hasan Benli, Ghukayan la parlamento karşısındaki eylem çadırında görüştü.

Ermenistan sandık başına giderken, cumhurbaşkanı adayı Ghukayan, oligarklara karşı açlık grevinde: 11 yaşındaki kızımın geleceği için yapıyorum.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ermenistan’da bugün yapılacak seçimlere, cumhurbaşkanı adaylarından Anderas Ghukayan’ın sürdürdüğü açlık grevi damgasını vurdu. Resmi kayıtlara göre, 2.5 milyon Ermeni seçmen bugün sandık başına giderek yeni cumhurbaşkanını seçecek. Seçimi mevcut Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın kazanacağı beklentisi, sürecin heyecansız geçmesine neden oluyor. Ancak cumhurbaşkanı adaylarından Anderas Ghukayan’ın seçim sistemini protesto ve ülkede bulunan oligarklara dokunulmaması nedeniyle başlattığı açlık grevi, seçim sürecine damga vurmuş durumda.
Ghukayan, Ermenistan parlamentosunun karşısında kurduğu çadırda eylemini 28 gündür sürdürüyor. Eylem çadırına “Bu sahte seçimi durdurun” diye yazan Ghukayan, eylemine ilişkin Radikal’in sorularını yanıtladı. Ghukayan, Ermenistan’da dört oligark bulunduğunu söylüyor:
“Bu oligarkların suç işlediği tespit ediliyor. Halka kalitesiz ve pahalı ürünler satıyorlar. Ancak devlet bunlara dokunmuyor. Aynı şekilde bu oligarkların seçimlerde önemli etkileri bulunuyor. Bu kişilerin suç işlediği herkes tarafından biliniyor ancak hiç kimse dokunmuyor. Bu kişileri hem hükümette hem mecliste görmek mümkün.”
Ghukayan’ın eylem nedenleri arasında, ülkedeki seçim sisteminden kaynaklanan sıkıntılar da var:
“Ermenistan anayasası iktidar partisine avantajlar sağlıyor. İktidar partisi devlet gücünü kullanarak, cumhurbaşkanlığına aday belirliyor ve kendi adaylarını destekliyor. Seçim öncesi hükümete başvurup iktidar partisinin aday göstermemesini istedim. Ancak dikkate alınmadım.”

‘Hedef toplumsal uyanış’ 

“Eylemden sonuç bekliyor musunuz” sorusuna Ghukayan şu yanıtı veriyor: “Eylemin amacı aynı zamanda toplumsal bilinç yaratmak. Tabii ki bu eylemle bu sistem son bulmayacak ancak amaç insanların uyanmasını sağlamak. Ermeniler siyasi tutum sergilemiyorlar. En basit protestolar bile ağır şekilde bastırılıyor. 11 yaşındaki kızım Adine’nin iyi bir ülkede, iyi bir gelecek yaşaması için eylemi sürdürüyorum. Rejim değişmeyebilir ama insanlar mücadele ruhunu kaybetmemeli.” 

‘Ninemin evini aradım’

Hrant Dink Vakfı’nın davetlisi olarak Ermenistan’da bulunan Türkiyeli gazetecileri kabul eden Meclis Başkan Yardımcısı Hermine Nağdalyan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkileri normalleştirecek protokollerin rafa kaldırılmasını eleştirerek şöyle konuştu:
“Artık top Türkiye’nin sahasında. Protokollerin uygulanması konusunda Ermenistan üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirdi. Artık Türkiye’nin bir şey yapmasını bekliyoruz. Elimizi uzattığımız zaman dokunacak kadar yakınız Türkiye’ye. Ancak ne kadar kalın duvarlarımız var.”
Nağdalyan, anne tarafının 1915 olayları sırasında Iğdır’dan sürülüşünü ise gözyaşlarıyla anlattı:
“Anne tarafım Iğdırlı. Anne tarafım 1915 olayları nedeniyle yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kaldılar. ABD ’de yetimhanelerde büyüdüler. Yaşadığı son güne kadar, hep Iğdır’da yaşadıkları evlerini anlattı. Çok büyük acılar var… Ninem öldükten sonra Iğdır’a gitme şansım oldu. Bana hep anlattığı evini aradım. Ancak o evden eser kalmamıştı. Çok büyük acı yaşadım.”