Tivibu'nun 'kanal çıkarma' uygulaması TBMM'ye taşındı

Tivibu'nun 'kanal çıkarma' uygulaması TBMM'ye taşındı
Tivibu'nun 'kanal çıkarma' uygulaması TBMM'ye taşındı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, bazı haber kanallarının dijital yayın sağlayıcı Tivibu'dan çıkarılmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) taşıdı.

RADİKAL- Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, bazı haber kanallarının dijital yayın sağlayıcı Tivibu'dan çıkarılmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) taşıdı.

Milletvekili Barış Yarkadaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun cevaplaması talebiyle hazırladığı soru önergesinde “Bu uygulamanın amacı hükümete muhalif yayın yapan kanalların seçim öncesi susturulması mıdır? Basın kuruluşlarına uygulanan sansür nedeniyle ilgili kurum hakkında bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?” sorularını yöneltti.

Önergesinde, “6112 sayılı kanuna göre bir kamu dijital yayın platformu olarak medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara tarafsızlık ve hakkâniyet ölçülerinde, makul ve ayrımcılık içermeyecek koşullarda hizmet vermek ile yükümlü olan ve Türk Telekom bünyesinde faaliyet gösteren TTNet'in dijital yayın platformu Tivibu'daki Bugün TV, Samanyolu Haber ve Mehtap TV televizyon kanallarının yayınlarına seçim öncesi son verilmiştir. Hiçbir gerekçe gösterilmeden sözleşmeleri yenilenmemiştir.” hatırlatmasında bulunan Yarkadaş, şunları kaydetti:

“Adı geçen televizyon kuruluşlarına uygulanan hukuksuzluk, iktidar baskısı ve sansürün geldiği noktanın, ülkemiz açısından ibret verici boyutlara ulaştığı çok sayıdaki uluslararası gözlemci tarafından da dile getirilmektedir. Halkın haber alma hakkını ihlal eden bu uygulamaların basın tarihinde de onarılmaz bir yara açacağı yine gözlenen diğer bir husustur.”   (CİHAN)