Tiyatrocuyu blöf öldürdü

Tiyatro oyuncusu İsmail Hakkı Sunat, yazlık komşusu olan İhsan Özgen'e gürültü yaptığı gerekçesiyle, kurusıkı tabanca çekti. Özgen de silahını alıp Sunat'ı öldürdü.
Haber: ERDEM SÜREK / Arşivi
BURAK GEZEN / Arşivi

ÇANAKKALE - İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı İsmail Hakkı Sunat, dün Gelibolu'daki yazlığında gürültü yüzünden tartıştığı komşusu Prof. Dr. Mahmut İhsan Özgen'in Yıldız Teknik Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrencisi olan oğlu İhsan Fuat Özgen'e kurusıkı tabanca çekti. Özgen de ruhsatlı tabancasıyla karşısına çıktı. Sunat başına isabet eden ilk kurşunla devrildi. Özgen ateşe devam etti. 10 kurşundan sekizi isabet eden Sunat can verdi.
Müzik tartışması
Geçen yıl 'En İyi Yardımcı Oyuncu' seçilip Afife Jale Tiyatro Ödülü'nü alan 38 yaşındaki Sunat, oyuncu eşi Deniz Uğur Sunat ve altı yaşındaki oğlu Engin Deniz ile önceki gün dışarıda akşam yemeği yedi. Saat 23.30'da Bolayır beldesinde Megakent Tatil Sitesi'ndeki yazlığına dönen çift, yazlık komşuları Demokratik Halk Partisi Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Mahmut İhsan Özgen'in evinin önünde, yüksek sesle müzik dinleyen 25 yaşındaki İhsan Fuat Özgen ve arkadaşlarını gördü.
Kendi bahçesine çektiği tel örgü nedeniyle daha önce mahkemelik olduğu komşusu Prof. Dr. Özgen ile sürekli sorun yaşayan Sunat, birkaç kez uyardığı grup gürültüyü kesmeyince, "Gece yarısı oldu. Gürültü yapıyorsunuz. Biz yatacağız. Lütfen dağılın" dedi. Özgen "Ne zaman gideceğimizi sana mı soracağız" karşılığını verdi. Evine dönen Sunat, kurusıkı tabancasını alıp grupla yeniden tartışırken, komşunun bahçe kapısından içeri girdi. Sunat'ın silahla bahçeye girdiğini gören Özgen, evden bulundurma ruhsatlı tabancasını alarak kapıya çıktı, İsmail Hakkı Sunat'a ateş etmeye başladı.
Sunat ilk kurşunun başına isabet etmesiyle yere yığıldı. Özgen tabancadaki kurşunları yere yığılan Sunat'a boşalttı. Sunat başına, göğsüne ve beline isabet eden sekiz kurşunla olay yerinde öldü.
Jandarmanın gözaltına aldığı, cinayeti itiraf eden ve alkolsüz çıkan Özgen'in olay sırasında kendi adına düzenlenmiş bulundurma ruhsatlı
9 milimetre çapında 14'lü tabancanın şarjöründe bulunan 10 mermiyi sıktığı saptandı. Kurşunlardan sekizinin Sunat'a isabet ettiği kaydedildi. Kriminal incelemede Sunat'ın tabancasının kurusıkı olduğu ve olayda ateş edilmediği belirlendi. Özgen'in arkadaşları Buğra Aktürk, Buğra Yusuf Altıntaş, Seval Özayazmalı, Ayşegül Kurum ve Ayşenaz Çakıcı'nın savcılıkça ifadesi alındı.
'Korkutmak istediğini sandım'
Deniz Uğur Sunat, "Eşim gençleri uyarırken bana çocuğumla birlikte eve gitmemi söyledi. Eve dönüp çıktı. Kurusıkı tabancayı aldığını gördüm. Kısa süre sonra da silah seslerini duydum. Önce gençleri korkutmak için ateş etti sandım" dedi.
Olayı telefonla haber alan, dün Gelibolu'ya gelen Prof. Dr. Özgen "Oğlum olmasaydı, Sunat altı kişiyi öldürecekti" diye konuştu. Jandarmadaki sorgusunun ardından Gelibolu Adliyesi'ne sevk edilen Özgen, kasten adam öldürmek suçundan tutuklanarak, Gelibolu Cezaevi'ne konuldu.
Sunat bugün Gelibolu'daki Alaaddin Kalfa Mezarlığı'nda toprağa verilecek.Ödüllü tiyatrocu

1966'da Adıyaman'da doğan İsmail Hakkı Sunat, 1988'de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu. 1988-1994 yılları arasında Trabzon Devlet Tiyatrosu'nda görev yaptı. 1994'te İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda göreve başladı. Kendisi gibi oyuncu olan Deniz Uğur Sunat ile evli olan Sunat, 'Gamsızlar', 'Mert Ali',
'Benimle Evlenir misin', 'Zümrüt' adlı film ve televizyon dizilerinde oynadı. Sunat, Hülya Avşar ile kamera karşısına geçtiği 'Zümrüt' dizisinde Ali Cemal German karakterini canlandırdı.
Eşi Deniz Uğur Sunat da aynı dizide 'Melek Karahan' rolünü oynadı.
İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda 'Romantik Komedi', 'IV. Murat', 'Kadı',
'Ayışığında Şamata', 'Karanlıkta Komedi', 'Haydutlar' ve 'Ayaktakımı Arasında' adlı oyunlarda rol aldı. Türk tiyatrosunun devleri ile aynı sahneyi paylaşan İsmail Hakkı Sunat, 'Ayaktakımı Arasında' adlı oyundaki
'Hırsız Vasili' rolüyle 2003 Afife Jale Ödülleri'nde 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu' ödülünü kazanmıştı.